لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

ژاپن در آستانه رکود اقتصادی


اقتصاد ژاپن، به ویژه در چهار ماهه سوم سال شواهدی مبنی بر کاهش رشد نشان داده است. کندی رشد اقتصاد جهانی و تنش های ژاپن با چین از این واقعیت حکایت می کند که سومین اقتصاد بزرگ جهان شاهد رکود اقتصادی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، افت نه دهم درصدی تولید ناخالص داخلی ژاپن قابل پیش بینی بود، اما کاهش هزینه های دولت بیشتر از پیش بینی های انجام شده بود. شرکت های سونی و پاناسونیک، برای مقابله با ضررهای مالی سنگین ناشی از رقابت شدید در بازار الکترونیک ایالات متحده و کره جنوبی و نیز به دلیل ارزش بالای ین، واحد پول ژاپن، هزینه های خود را به طور قابل توجهی کاهش داده اند.

برپایه اطلاعاتی که دولت ژاپن روز دوشنبه (١١ نوامبر) منتشر کرد کاهش تولید ناخالص داخلی به معنای افت نرخ سه و نیم درصدی سالانه است. در شرایطی که ایالات متحده در چهار ماهه سوم سال شاهد رشد اقتصادی اندکی بود، اقتصاد ژاپن و کشورهای حوزه یورو شاهد کندی رشد اقتصادی هستند.

یک کارشناس اقتصادی ژاپن تاکید کرده است که ارقام تولید ناخالص داخلی ثابت می کنند که اقتصاد کشور دچار رکود شده است.

تنش های توکیو با پکن بر سر جزایر شرق دریای چین، اعتراض های خشونت باری در چین پدید آورده و چین خرید کالاهای ژاپنی را تحریم کرده و در نتیجه میزان صادرات ژاپن، به ویژه شرکت خودروسازی نیسان افت کرده است.

میزان مصرف خصوصی مردم که عامل تحرک ٦٠ درصد اقتصاد ژاپن است، نیز در چهار ماهه سوم سال جاری نیم درصد کاهش یافت.

اقتصاد ژاپن در نیمه اول سال میلادی جاری، به دلیل رشد مصرف عمومی و صرف هزینه برای بازسازی کشور پس از زلزله سال گذشته در مقایسه با بیشتر کشورهای «گروه هفت» از رشد چشمگیری برخوردار شده بود، اما از آن زمان تاکنون در سرازیری رکود قرار گرفته است.

دولت ژاپن هفته پیش اذعان کرد با وجودی که پیامدهای اقتصادی بازسازی کشور پس از سونامی و زلزله سال گذشته کمرنگ تر شده اند، اما فهرست شاخص های عمده اقتصادی به سطوحی کاهش یافته اند که از قدم گذاشتن کشور در رکود حکایت می کنند.
XS
SM
MD
LG