لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

راکتورهای آسیب دیده در ژاپن برای کار با برق آماده می شوند


راکتورهای آسیب دیده در ژاپن برای کار با برق آماده می شوند
راکتورهای آسیب دیده در ژاپن برای کار با برق آماده می شوند

همزمان با افزایش شمار قربانیان فاجعه طبیعی در ژاپن به بیش از ۲۰ هزار نفر، رسانه های ژاپنی می گویند مهندسان در شمال این کشور در شامگاه یکشنبه آماده می شوند تا به دو راکتور هسته ای که بر اثر زلزله سهمگین و سونامی به شدت آسیب دیده اند، برق بفرستند.

تلویزیون ژاپن اعلام کرد شرکت برق توکیو برای اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات نیروگاه فوکوشیما-دای ایچی، از راکتورهای شماره یک و دو آنجا بازدید کرد. این گزارش حاکی است مهندسان می خواستند تا یکشنبه شب با استفاده از برق، میله های به شدت داغ سوخت را سرد کنند.

شرکت برق توکیو همچنین گفته است که کشیدن کابل های برق اضطراری به دور منطقه آلوده را بررسی می کند تا به راکتورهای شماره سه و چهار نیروگاه نیز دسترسی یابد.

زلزله و سونامی روز یازدهم ماه جاری تمامی شش راکتور نیروگاه فوکو شیما را با مشکل مواجه ساخت. یوکیو ادانو دبیر کابینه ژاپن ، روز یکشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت ، این نیروگاه باید تخریب شود ، زیرا صدمات آن قدر زیاد است که بازسازی آن ممکن نیست.

همزمان، پلیس ژاپن گفت شمار کشته ها و ناپدیدشدگان زلزله و سونامی مرگبار ۱۱ مارس، به ۲۱ هزار نفر نزدیک شده است.

امدادگران روز یکشنبه با استفاده از هلیکوپتر یک زن ۸۰ ساله و نوه ۱۶ ساله او را از زیر آوار نجات دادند.

این در حالی است که دولت ژاپن گفته است سطوحی از اشعه رادیواکتیو در شیر و اسفناج و همچنین یک محموله لوبیا که عازم تایوان بود، شناسایی شده است. هرچند به گفته دبیرکل کابینه ژاپن سطوح اشعه شناسایی شده در مواد غذایی خطر فوری برای مصرف کنندگان ندارد. او گفت دولت روز دوشنبه درباره فروش و صادرات مواد غذایی تصمیم می گیرد.

مقامات بهداشتی ژاپن روز شنبه گفتند که هفته گذشته اشعه رادیواکتیو در آب آشامیدنی فوکوشیما شناسایی شد که از محدوده ایمنی معرفی شده از سوی دولت فراتر بود و به گفته مسئولان بعدا کاهش یافت. آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که یدهای رادیواکتیو می تواند در کوتاه مدت بویژه برای کودکان خطرناک باشد.

دولت ژاپن همچنین گفته است که آثار رادیواکتیو در آب لوله کشی در توکیو و دیگر نقاط دیده شده است اما سطح آن خطرناک نیست.

خطر مسمومیت رادیواکتیو تاکنون موجب شده است که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از افرادی که در شعاع ۲۰ کیومتری راکتورهای آسیب دیده قرار دارند، خانه های خود را ترک کنند. بسیاری از آنان در پناهگاه ها و بدون آب و غذای کافی در هوای سرد زمستانی به سر می برند. ژاپن سطح فاجعه در این کشور را در مقیاس بین المللی از ۴ و ۵ به ۷ افزایش داده است.

در همین حال ، امدادگران یک زن ۸۰ ساله و نوة ۱۶ ساله اش را ، پس از ۱۰ روز زنده از خانه های که زیر سیلاب فرو رفته بود نجات دادند. این دو با استفاده از هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG