لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

گاردين: احمد جنتی ادعا کرد رهبران مخالفان در ايران عملا مرده و معدوم شده اند


گاردين: احمد جنتی ادعا کرد رهبران مخالفان در ايران عملا مرده و معدوم شده اند
گاردين: احمد جنتی ادعا کرد رهبران مخالفان در ايران عملا مرده و معدوم شده اند

نيويورک تايمز درسرمقاله روز جمعه خود با عنوان «بدون خونريزی» به ناآرامی ها و جنبش های جاری خاورميانه از جمله ايران پرداخته و ضمن بررسی انقلاب های بی خشونت جهان معاصر، درباره ايران می نويسد ايران در انقلاب سال ۱۳۵۷ نقش خلاف بدون خشونت را به صحنه آورد و بعد حکومت سرسخت روحانيان به شکنجه مردم اين کشور پرداخت صرفا به اين دليل که جرات کرده اند درباره حقوق بشر حرف بزنند.

روزنامه انگليسی گاردين به نماز جمعه تهران پرداخته و می نويسد احمد جنتی ادعا کرد که رهبران مخالف حکومت، اعتبار خود را درميان ايرانيان از دست داده اند و عملا مرده و معدوم شده اند. گاردين می نويسد با همه محدوديت هايی که برای اين رهبران از سوی حکومت ايجاد شده آنها توانستند در دوشنبه گذشته بزرگترين راه پيمايی مخالفان را طی بيش از يک سال گذشته، سازماندهی کنند.

واشنگتن تايمز با اشاره به بی خبری از سرنوشت ميرحسين موسوی و همسرش زهرا رهنورد از چند روز گذشته اين سخنان صادق لاريجانی رييس دستگاه قضائی را نقل کرده که گفته است قوه قضاييه سرانجام کسانی را که او سران فتنه ناميده محاکمه خواهد کرد. واشنگتن تايمز می افزايد نمايندگان مجلس شورای اسلامی هم طی شعارهای خود فرياد مرگ بر موسوی و مرگ بر کروبی سر داده و خواهان محاکمه و اعدام اين دو رهبر جنبش سبز شده اند.

وال استريت جورنال به اعتراض های سياسی مردم بحرين در جريان خاکسپاری کشته شدگان روز گذشته دراين کشور حاشيه جنوبی خليج فارس پرداخته و می نويسد با خشونتی که حکومت بحرين در جريان سرکوب راه پيمائی آرام مردم به خرج داد مبارزه مخالفان را وارد مرحله تازه ای کرده است. وال استريت جورنال با چاپ عکس هايی از رويدادهای بحرين می نويسد ده ها هزار نفر از مردم اين جزيره در مراسم روز جمعه و خاکسپاری سه تن از کشته شدگان روز پيش، شرکت داشتند. در پنجمين روز نا آرامی ها اين بزرگترين اجتماع مخالفان دولت دراين کشور است. وال استريت جورنال اين سخنان علی سلمان از رهبران مخالف دولت بحرين را نقل می کند که گفته است ما مصراً خواهان تغيير رژيم هستيم؛ حکومت با اين اعمال زور، پيشاپيش مبارزه را باخته است.

XS
SM
MD
LG