لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۴۶

آمریکا در تسخیر موسیقی جاز جیپسی، جنگو راینهات


جینگو راینهارت

جمعی از موسیقی دان های آمریکایی با معرفی نوعی موسیقی فرانسوی که به دوران پیش از جنگ دوم جهانی باز می گردد به شنوندگان خود، یک بار دیگر موسیقی را که به نام «جیپسی جاز» Gypsy Jazz شناخته می شود، پایه گذاری کرده اند.

این موسیقی که در اغلب ممالک اروپایی از معروفیت و محبوبیت زیادی برخوردار است هم اکنون در برخی از کلوپ های شبانه موسیقی جاز در آمریکا نواخته می شود.

درحال حاضر این موسیقی جاز جیپسی که از نوای منحصر به فرد و ویژه ای برخوردار است در شهرها و ایالت های مختلف آمریکا به شدت مورد توجه و استقبال شنوندگان آن قرار گرفته است.

برای مثال در یک قهوه خانه در ایالت «فلوریدا» نواهای موسیقی دهه ١٩٣٠ پاریس، فضای این کافه کوچک را پر کرده است. تخصص ارکستر سه نفره «کوک تریو» Cook Trio– نوازندگان حاضر در این قهوه خانه – موسیقی Gypsy Jazz است.

جیسون کوک، رهبر این گروه و نوازنده گیتار الکترونیک می گوید: «این یک موسیقی شادی آور و سرمست کننده است. درعین حال نمی شود آن را یک نوع موسیقی مقهور کننده تصور کرد. جاز جیپسی آرام نیست بلکه عمدا با شدت و حتی به صورتی اغراق آمیز و با هیجان نواخته می شود و در واقع شباهت های زیادی به تک نوازی یک گیتار برقی پر سر و صدا دارد.»

موسیقی «جاز جیپسی» در دهه ٣٠ میلادی در فرانسه و توسط «جنگو راینهارت» نوازنده پرآوازه گیتار که خود در اردوگاه های جیپسی ها در نزدیکی پاریس بزرگ شده بود پایه گذاری شده است.

امروزه موسیقی دان ها و نوازندگان موسیقی جاز جیپسی در واقع از شیوه های ابداعی و نوع نوازندگی جنگو راینهارت پیروی می کنند. در آن زمان راینهارت به همراه «استفانی گراپلی» نوازنده معروف ویولون در گروه Quintette du Hot Club de France به نواختن این موسیقی اشتغال داشتند.

جنگو راینهارت گیتار خود را با استفاده از دو یا سه انگشت به سبک و شیوه ای کاملا متفاوت می نواخت. این سبک نوازندگی اکنون در میان نوازندگانی که امروزه به نواختن موسیقی جاز جیپسی اشتغال دارند نیز رواج دارد.

کایل جونز، یکی دیگر از نوازندگان گروه سه نفری «کوک تریو» و از نوازندگان موسیقی جاز جیپسی در ایالت فلوریدا می گوید جنگو راینهارت به خاطر شیوه مشخص و ممتاز نوازندگی و به خصوص به خاطر سرعتی که در نواختن گیتار داشته است، مورد توجه است. این شیوه ا زنواختن گیتار با ضربه های پی در پی و سریع به نام «لا پمپه» la pompe شناخته شده است: «در اینجا این گیتار است که تمام موسیقی را جلو می برد. گیتار در واقع نقش نبض این نوع موسیقی را ایفا می کند. برای همین هم آن را پمپ خوانده اند. گیتار در موسیقی جاز جیپسی مثل ضربان نبضی است که همه چیز را به جلو می راند.»

تعداد بی شماری از ارکسترها امروزه در سراسر جهان به نواختن موسیقی «جاز جیپسی» اشتغال دارند. بسیاری از این نوازندگان به ویژه در جشنواره ها و فستیوال های مختلف موسیقی به اجرای این نوع موسیقی می پردازند.

اعضای ارکستر« The Jango Band» درمسکو، پایتخت روسیه نیزهر شب در یک کلوپ شبانه برای مشتریان خود جاز جیپسی می نوازند. دیمیتری کوبتساف گیتاریست گروه می گوید این نوع موسیقی پیروان فراوانی در روسیه پیدا کرده است: «مردم اغلب یا از روی اینترنت و یا از طریق یکدیگر از وجود این موسیقی خبردار می شوند و بعد ناگهان انگار که به کشف بزرگی رسیده باشند مرید و پیرو آن می شوند. این نوع موسیقی به خاطر ریتم تند آن به شدت مورد توجه مردم روسیه است. آن ها این موسیقی را خیلی خوب می فهمند و با آن ارتباط برقرار می کنند. به این صورت هر روز هم بیشتر به دوستداران جاز جیپسی در این کشور اضافه می شود.»

کافه فلوریدا نیز یکی از معدود اماکنی است که مردم ایالات متحده می توانند از طریق آن با موسیقی جاز جیپسی آشنا شوند و از شنیدن آن لذت ببرند.

گروه سه نفره «کوک» می خواهد محبوبیت روزافزونی برای این موسیقی هیجان انگیز و شادی آور در آمریکا ایجاد کند. موسیقی که هنوز بسیاری از آمریکایی ها کوچکترین آشنایی با آن ندارند. اما با وجود جشنواره های سالیانه ای که در ایالت های نیویورک، کالیفرنیا و واشنگتن با استفاده از این نوع موسیقی برگزار می شود به نظر می رسد که به زودی «جانگو راینهارت» و موسیقی ابداعی او، نیم قرن پس از مرگ این هنرمند، نسل تازه ای از هواداران این موسیقی پر شور و حال را به خود جلب خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG