لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

نظر دو کارشناس نظامی در مورد گزارش آژانس درباره ايران


نظر دو کارشناس نظامی در مورد گزارش آژانس درباره ايران
نظر دو کارشناس نظامی در مورد گزارش آژانس درباره ايران

در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران نگرانی های جدی ابراز شده است. هر چند ایران می گوید که آژانس هیچ مدرک جدی از تلاش ایران برای ساختن بمب اتم، ارائه نمی دهد.

بیژن فرهودی از بخش فارسی صدای آمریکا در لندن در گفتگویی با دو کارشناس موسسه تحقیقاتی آی اچ اس جینز نظرات آنان را در باره برخی موارد گزارش جویا شده است:

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی اعلام داشته که گزارشه ای اطلاعاتی باورپذیر و معتبری دریافت کرده که نشان می دهد تهران کارهایی در جهت ساختن بمب اتم انجام داده است - اقدام هایی نظیر ساختن مدل رایانه ای یک کلاهک هسته ای، آزمایش مواد منفجره در یک محفظه بزرگ فلزی در پایگاه نظامی پارچین در نزدیکی تهران و مطالعه در اینمورد که چگونه یک موشک میانبرد شهاب ۳ را به یک کلاهک اتمی مجهز کند. اما علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران، گفته است که آژانس هیچ مدرک جدی ندارد که نشان دهد ایران برای ساختن بمب تلاش می کند.

گالا ریانی، تحلیلگر ارشد امور خاورمیانه در موسسه آی اچ اس جینز، در این زمینه می گوید: نکته مهم که باید در نظر داشت این است که ایران به جامعه بین المللی اعتماد و اطمینان لازم را نداده است که نظراتش را در مورد برنامه هسته ای کشور و رد اتهامات وارده بپذیرد. آژانس توانایی رفتن به ایران و تحقیق آزادانه در مورد اتهام های وارده به جمهوری اسلامی در مورد ابعاد نظامی برنامه هسته ای تهران را نداشته ولی مسلما ایران می تواند به این وضعیت پایان دهد.

در یک هفته اخیر گزارش های مطبوعاتی متعددی در مورد افزایش احتمال حمله نظامی اسراییل به تاسیسات اتمی ایران انتشار یافته است. اما کارشناس موسسه جینز می گوید احتمال اقدام نظامی اندک است.

این کارشناس معتقد است که جامعه بین المللی تصمیم به گام برداشتن در مسیر تحریم گرفته چون به طور کل اشتهای چندانی برای اقدام نظامی علیه ایران وجود ندارد. وی می افزاید: اسراییل ترجیح می دهد که آمریکا اقدامی علیه برنامه هسته ای ایران انجام دهد اما در دولت اوباما اشتها و اراده ای برای انجام چنین کاری مشاهده نمی شود. بنابراین در آینده قابل پیش بینی شاهد تحریم های سنگین تر علیه ایران و اجرای دقیق تر تحریم های کنونی خواهیم بود. برخی گزارش ها حاکی است که ایالات متحده ممکن است تحریم های بیشتری علیه بانک های تجاری و یا شرکت های ساختگی به عمل آورد اما در حال حاضر به دنبال تحریم نفت و گاز ایران و یا بانک مرکزی نخواهد رفت.

در همین حال سم چیشوک، تحلیلگر ارشد دیگری در موسسه آی اچ اس جینز، در مورد یافته های گزارش چنین اظهارنظر می کند: گزارش، مدارک مستدل و خدشه ناپذیری در مورد ابعاد نظامی ارائه نمی دهد، اما ابهام در مورد برنامه اتمی ایران را که آژانس می تواند با اطمینان در مورد آن صحبت کند، افزایش می دهد. به گفته این کارشناس، ایران برای رفع نگرانی ها باید در وهله اول دسترسی آژانس به اسناد و مدارک و افراد کلیدی در سازمان های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را مقدور سازد.

اما در بروکسل، اتحادیه اروپا هشدار داد که گزارش آژانس نشان از وجود یک برنامه تمام عیار تولید سلاح هسته ای دارد و نگرانی ها نسبت به برنامه اتمی جمهوری اسلامی را به شدت افزایش داده است.

مایا کوچی یانیچ، سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که ٢۷ کشور عضو اتحادیه برای تصمیم گیری در مورد یک واکنش مقتضی به تبادل نظر خواهند پرداخت.

XS
SM
MD
LG