لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

سومین سالگرد قتل جمال خاشقچی؛ بلینکن از محدودیت صدور ویزا برای ۷۶ شهروند عربستان سعودی خبر داد


آرشیو
آرشیو

وزیر خارجه آمریکا در سومین سالگرد کشته شدن جمال خاشقجی بیانیه‌ای را منتشر کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه ۱۰ مهر در این بیانیه که به مناسبت سومین سالگرد قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار عربستانی ساکن آمریکا، منتشر شد، با «شنیع» توصیف کردن قتل او، «زندگی فوق العاده و میراث» جمال خاشقچی را مایه افتخار دانست.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه بار دیگر بر تعهد وزارت خارجه در دفاع از آزادی بیان و حمایت از روزنامه نگاران، فعالان، و مخالفان در سراسر جهان تاکید کرد.

جمال خاشقجی در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد و برای روزنامه واشنگتن پست مطلب می‌نوشت. او آخرین بار در تاریخ دوم اکتبر در حین ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه دیده شد.

مقامات سعودی ابتدا گفتند خاشقجی در یک درگیری ناخواسته در کنسولگری عربستان کشته شد، اما بعدا اعلام کردند قتل او به دست عناصر خودسر صورت گرفته است.

بیانیه وزیر خارجه آمریکا می‌افزاید واشنگتن از این اصل بنیادی که افراد باید در همه جا بتوانند از حقوق انسانی خود بدون ترس از مجازات یا هر گونه صدمه ای بهره مند شوند پشتیبانی و حمایت می کند.

در این بیانیه گفته شده است از فوریه گذشته که کنگره گزارش غیرطبقه بندی شده ای را در مورد قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی منتشر کرد، وزارت خارجه آمریکا گام هایی برای ممانعت از روی دادن دوباره چنین «قتل شنیعی» برداشته است.

آقای بلینکن در تبیین چنین اقدام‌هایی اعلام کرده است که وزارت خارجه آمریکا برای جلوگیری و واکنش به هر دولتی که روزنامه نگاران، فعالان، و مخالفان را فراتر از مرزهای خود هدف قرار دهد، تلاشی هماهنگ را اتخاذ کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود افزوده است که به این منظور از ابزارهای قانونی، دیپلماتیک، و اطلاعاتی برای جلوگیری از اقدام دولت های سرکوبگر و حمایت بهتر از افراد و گروه های که هدف چنین دولت هایی هستند، حتی در درون خاک آمریکا، استفاده می‌کند.

آقای بلینکن همچنین در بیانیه خود به ایجاد محدودیت جهانی ویزا برای کسانی که در فعالیت های برونمرزی علیه روزنامه نگاران، فعالان، و مخالفان در نقاط مختلف جهان دست دارند اشاره کرده و گفته است، وزارت خارجه آمریکا بر این اساس برای ۷۶ نفر از اتباع سعودی که گمان می‌رود در تهدید مخالفان در ورای مرزهای عربستان، از جمله در قتل خاشقچی، دست داشته‌اند محدودیت ویزایی ایجاد کرده است.

در ادامه بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روشن کرده است که حقوق بشر در مرکز سیاست خارجی امریکا قرار دارد.

آقای بلینکن در بیانیه خود گفته است که وی به دیپلمات های کشورش تاکید کرده است پشتیبانی از حقوق بشر کاملا با منافع ملی آمریکا مطابقت دارد و امنیت ملی این کشور را تقویت می کند.

همزمان، خبرگزاری فرانسه از برگزاری مراسمی برای یادبود جمال خاشقچی در برابر کنگره و تظاهرات در برابر سفارت عربستان سعودی در پایتخت آمریکا خبر داد و نوشت بیوه جمال خاشقچی برای شرکت در این مراسم به واشنگتن سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG