لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۵

درخواست صدها تن از کارگردانان و سینماگران برجسته ایران و جهان، برای آزادی جعفر پناهی


درخواست صدها تن از کارگردانان و سینماگران برجسته ایران و جهان، برای آزادی جعفر پناهی
درخواست صدها تن از کارگردانان و سینماگران برجسته ایران و جهان، برای آزادی جعفر پناهی

صدها سینماگر و منتقد برجسته دنیا، در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار آزادی هر چه سریع تر جعفر پناهی شده اند. آنها بازداشت آقای پناهی را ناعادلانه خوانده اند و خطاب به آیت الله صادق اردشیر لاریجانی می نویسند که هیچ دلیلی برای زندانی کردن این کارگردان مطرح بین المللی وجود ندارد. امضا کنندگان این نامه معتقدند که این سینماگر، هزینۀ شجاعت اش را در انعکاس صدای مردم ایران و مطالبات آن ها، می پردازد. امضا کنندگان این نامه شامل برایان کاکس، ویلیام فارلی، والتر ساکس، کارلوس دیز، نیک جیمز، هری نیومن، جیم اوبرایان، شیرین نشاط، بابک پیامی، حمید دباشی، ژان پیِر، نیک جیمز، تونی گت لیف، و راب نیلسون هستند.

بازداشت جعفر پناهی واکنش های گسترده ای در داخل ایران و در سطح بین المللی داشته است. چهره های سرشناسی چون عباس کیارستمی، شیرین عبادی، وزرای خارجه فرانسه و آلمان، همچنین وزیر خارجه کشور فرانسه، رییس جشنواره بین المللی فیلم برلین، هر یک در بیانیه های جداگانه ای، خواهان آزادی جعفر پناهی شده اند.

همچنین در روزهای اخیر، نزدیک به ۵۰ هنرمند و روشنفکر ایرانی، در نامه ای سرگشاده، خوستار آزادی نامشروط جعفر پناهی و محمد نوری زاد، دو سینماگر منتقد، شدند. هنرمندان ایرانی در این نامه، خواستار احترام به حق آزادی بیان و خلاقیت شغلی شده و تاکید کرده اند که اعتراض به نقض حقوق اجتماعی، صنفی، و شهروندی حق همه افراد جامعه است. رخشان بنی‌اعتماد، بهرام بیضایی، بهزاد فراهانی، مسعود کیمیایی، فاطمه معتمدآریا و تهمینه میلانی از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

جعفر پناهی در آخرین تماس تلفنی با همسر خود طاهره سعیدی اعلام کرده است: «من همچنان در سلول انفرادی هستم. از همه کسانی که برای آزادی من تلاش کرده اند، سپاسگزارم، اما هیچ اقدام اضافه ای برای من انجام ندهید. مگر دیگر زندانیان سیاسی کس و کاری در جهان دارند. دوست دارم زندگی من شبیه دیگر زندانیان سیاسی ادامه پیدا کند.»

پیش از این نیز، جمعی از سینماگران برجستۀ کشور، از جمله بهمن فرمان آرا، تهمینه میلانی و مجتبی میرطهماسب، لحظۀ تحویل سال را در محوطه مقابل زندان اوین گذراندند و خواستار آزادی جعفر پناهی شدند. همچنین جمعی از سینماگران، از جمله اصغر فرهادی و کامبوزیا پرتوی، در روزهای گذشته به دیدار خانواده جعفر پناهی رفتند.

XS
SM
MD
LG