لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

فروش دو ماشین تحریر جک کرواک و جان آپدایک در حراجی «کریستی»


فروش دو ماشین تحریر جک کرواک و جان آپدایک در حراجی «کریستی»
فروش دو ماشین تحریر جک کرواک و جان آپدایک در حراجی «کریستی»

ماشین تحریرهای جک کرواک و جان آپدایک، دو نویسنده مهم و برجسته قرن نوزدهم آمریکا به مبلغی بیش از حداقلی که برای آن ها تخمین زده شده بود در خانه حراجی «کریستی» به فروش رسیدند. هرچند گفته شده بود که این دو نویسنده آثار مهم و معروف خود را با این ماشین تحریر ها ننوشته اند اما هریک برای مدت زمانی صاحب آن ها بوده و از آن ها استفاده کرده اند.

آخرین ماشین تحریری که «جک کرواک» نویسنده آمریکایی کتاب معروف «در جاده» On The Road از آن استفاده کرده است یک ماشین تحریر مارک «هرمیز» مدل ٣٠٠٠ دستی است که او از آن در سال های بین ١٩۶۶ تا ١٩۶٩ استفاده کرده است. این ماشین تحریر به مبلغی بالای ٢٢ هزار دلار در حراجی به فروش رسید.

کرواک یکی از سردمداران نسل بیت آمریکاست، نسلی که پس از جنگ های جهانی و در سال های ۱۹۵۰ در آمریکا شکل گرفت و مشخصه اصلی آن هنجارشکنی اجتماعی، اعتقادی و جنسی، مخالفت با ارزش های معمول و عرف جامعه و گرایش به شعر، موسیقی «جاز» و تجربه مواد مخدر و خلاصه حرکت های ضد جریان اصلی بود. جک کرواک که به همراه تعدادی از نزدیک ترین دوستانش از جمله نیل کسیدی، الن گینزبرگ و ویلیام اس. بوروز ساعت های زیادی را به خوشگذرانی، شعرخوانی و سفرمی گذراندند، از مهم ترین چهره های نسل بیت آمریکا به شمار می روند.

ماشین تحریر «جان آپدایک» نویسنده سرشناس دیگر هم به دوران زندگی حرفه ای وی در دهه ١٩۶٠ میلادی باز می گردد. این نویسنده از آن تاریخ تا ١۵ سال پیش از مرگش برای نوشتن داستان هایش از آن استفاده می کرده است. این ماشین تحریرکه فروش آن به مبلغی بین ۴ تا ۶ هزار دلار تخمین زده شده بود توانست به مبلغ ۴٣٧۵ هزار دلار به فروش برسد.

جان آپدایک نویسنده بزرگ آمریکایی در سال ١٩٣٢ در شیلینگتون پنسیلوانیا به دنیا آمد. در دانشگاه‌های هاروارد و آکسفورد طراحی و هنرهای زیبا را آموخت. اواسط دهه‌ پنجاه در مجله‌ ادبی نیویورکر مشغول به کار شد و پس از مدتی کار در مجله را کنار گذاشت تا به صورت تمام وقت به نوشتن بپردازد. این نویسنده‌ برجسته در طول دوران زندگی حرفه ای خود توانست پنجاه عنوان کتاب در زمینه‌های رمان، داستان کوتاه، شعر، نقد، کتاب کودک و نمایشنامه منتشر کند و دو بار جایزه‌ ارزشمند پولیتزر و جایزه ملی کتاب آمریکا را دریافت کرد. اما در حراجی اخیر،«کریستی» نتوانست ضمانت کند که این داستان ها با استفاده از همین ماشین تحریر نوشته شده اند یا نه.

ماشین تحریر آپدایک از طریق یکی از اعضای خانواده وی به فروش می رسید و قرار است نیمی از عواید فروش آن به کتابخانه عمومی شهر نیویورک اهدا شود.

دو ماشین تحریر «جک کرواک» و «جان آپدایک» نتوانستند از لحاظ مبلغ فروش با ماشین تحریر «اولیوتی» دستی داستان نویس دیگری به نام «کورمک مک کارتی» که در ماه دسامبر گذشته به مبلغ ٢۵۴ هزار دلار فروخته شد برابری کنند. کورمک مک کارتی نویسنده رمان های «همه اسب های زیبا»، «موریدیان خونین»، «جاده» و «هیچ سرزمینی برای مردان کهنسال» است. «هیچ سرزمینی برای مردان کهنسال» موضوع فیلم برنده جایزه اسکاری بود که ایتن و جوئل کوئن آن را کارگردانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG