لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

در راه رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا


نوت گینگریج یکی از رؤسای پیشین مجلس نمایندگان آمریکا (سمت راست) و میت رامنی فرماندار پیشین ماساچوست(سمت چپ) در یکی از مناظره های انتخاباتی تلویزیونی خود در روز بیستم دی ماه در " دی موان" در ایالت آیوا
نوت گینگریج یکی از رؤسای پیشین مجلس نمایندگان آمریکا (سمت راست) و میت رامنی فرماندار پیشین ماساچوست(سمت چپ) در یکی از مناظره های انتخاباتی تلویزیونی خود در روز بیستم دی ماه در " دی موان" در ایالت آیوا

نامزدهای ۲ حزب سیاسی آمریکا ابتدا باید در کنوانسیون های حزبی از سوی حزب خود انتخاب شوند و یکی از نخستین مراحل آن، برگزاری انتخابات مقدماتی است. سومین حزب سیاسی آمریکا در واقع جنبش جدیدی است بنام تی پارتی که خود در داخل حزب جمهوری خواه قرار گرفته است.

نخستین راًی گیری انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا قرار است روز سیزدهم دی در ایالت آیوا برگزار شود و یک هفته پس از آن نیز انتخابات مقدماتی ایالت نیوهمشایر برگزار خواهد شد.

در بین نامزدهای جمهوری خواه در ایالت آیوا نوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان که تا ۲ هفته پیش در رده نخست قرار داشت، اکنون جای خود را به میت رامنی فرماندار ایالت ماساچوست داده است.

در ایالت نیو همشایر نیز میت رامنی با ۳۹ در صد آراء و نوت گینگریج با ۱۷ در صد آراء نفرات اول و دوم بحساب می آیند. بنظر می رسد پس از انتخابات آیوا چند نفر از کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا از صحنه مبارزات انتخاباتی کناره گیری کنند. کاندیداهائی که در رده های آخر قرار خواهند گرفت.

نوت گینگریج کاندیدای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا و یکی از رؤسای سلبق مجلس نمایندگان نتوانست به اندازه کافی برای شرکت در انتخابات مقدماتی ویرجینیا به عنوان یک کاندیدا امضای طرفداران خود را داشته باشد، طبق مقررات حزبی وی به ۱۰ هزار امضا نیاز داشت تا نامش در فهرست کاندیداهای انتخاباتی قرار بگیرد.

این در حالی است که آقای کینگریج سالهاست ساکن همان ایالت است و این عدم موفقیت، پرسش ها را برای طرفداران وی در سازمان دهی ستاد انتخاباتی اش برانگیخته است.

از سوی دیگر ریک پری فرماندار فعلی ایالت تکزاس نیز مانند نوت گینگریج نتوانست ۱۰ هزار راًئی را که بنا بر قوانین ایالت ویرجینیا باید داشته باشد، تهیه کند و به همین سبب نام وی نیز در فهرست نامزد ها به عنوان نامزد انتخاباتی دیده نخواهد شد.

پس از آن که حزب جمهوری جمهوری خواه ایالت ویرجینیا اعلام کرد که نام کینگریج نمی تواند به عنوان کاندیدا در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری آمریکا دیده شود، ستاد انتخاباتی وی طی نامه شدید اللحنی گفت " این سیستم ورشکسته شده است".

ایالت ویرجینیا انتخبات مقدماتی خود را در ششم مارس خواهد بود و آن ایالت ۴۹ نماینده را برای شرکت در کنوانسیون حزب جمهوری خواه خواهد فرستاد.

کار این کنوانسیون انتخاب نامزد حزبی برای ریاست جمهوری آمریکا از سوی نمایندگانی است که خود باید از کنوانسیون منطقه انتخابات کنگره گذر کرده و سپس در کنوانسیون ایالتی انتخاب شوند.

انتخابات مقدماتی دموکرات ها نیز در همان ایالت برگزار خواهد شد اما تفاوت در اینست که آنان تنها یک کاندیدا دارند و آن هم باراک اوباما رئیس جمهوری فعلی آمریکاست.

XS
SM
MD
LG