لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

سازمان دیده بان حقوق بشر در باره خشونت در ساحل عاج تحقیق می کند


یک مقام ارشد سازمان ملل متحد می گوید نیروهای وفادار به «لوران باگبو» رییس جمهوری فعلی ساحل عاج با فرصت گفت و گوهای صلح در اوایل هفته گذشته به تحکیم مواضع خود در آبیجان پرداخته اند. آلن لو روی، مسئول نیروی صلحبان سازمان ملل متحد، روز جمعه گفت از زمان آغاز مذاکرات روز سه شنبه، نیروهای باگبو مواضع خود در آبیجان را باز پس گرفته اند و کاملا بر مناطق پلاتو و کوکودی مسلط شده اند.

نیروهای وفادار به «آلاسان اوتارا» رییس جمهوری منتخب که از شناسائی بین المللی برخوردار است، باگبو را در کاخ ریاست جمهوری محاصره کرده اند. اما وی با کمک هواداران خود و با سلاح های سنگین مقاومت می کند. مقام های نزدیک به اوتارا می گویند باگبو نمی تواند زنده از این محل خارج شود. به همین دلیل آنان قصد دارند او را در این محل حفظ کنند و برای بازگشت شرایط عادی به کشور تلاش کنند. فرانسه روز جمعه اعلام کرد نیروهای باگبو اقامتگاه سفیر فرانسه را به گلوله باران کرده اند.

در همین حال سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید نیروهای وفادار به اوتارا صدها غیر نظامی مورد تجاوز قرار داده و یا کشته اند و روستاهای آنان را به آتش کشیده اند. این سازمان می گوید اوتارا زمانی که قدرت را به دست گرفت، باید تحقیقات بیطرفانه ای را در باره قساوت هایی که دو طرف مرتکب شده اند آغاز کند، و مسئولان را به مجازات برساند. سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که شمار کشته شدگان کشتار جمعی در غرب ساحل عاج افزایش یافته است . دفتر حقوق بشر سازمان گفت تحقیق گران تنها ظرف یک روز بیش از ۱۰۰ جسد یافته اند.

XS
SM
MD
LG