لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

در جستجوی نیروهای وفادار به بگبو


در جستجوی نیروهای وفادار به بگبو
در جستجوی نیروهای وفادار به بگبو

طرفداران آلاسان اوتارا رییس جمهوری برگزیده ساحل عاج، در آبیجان را برای یافتن حامیان مسلح لوران بگبو رییس جمهوری سابق به جستجو پرداخته اند. جنگجویان مظنون به هتل گلف که در جریان نبرد داخلی چهار ماهه به عنوان ستاد بگبو مورد استفاده قرار گرفته ، پناه برده اند.

در منطقه دیگری از آبیجان، روز سه شنبه غارت های پراکنده و آتشباری سلاح های سنگین گزارش شده است. نیروهای هوادار تلاش می کنند تا اعضای جناح شبه نظامی جوانان بگبو، بویژه «چارلز دو گود» رهبر آن را که به عنوان وزیر جوانان خدمت می کرد، دستگیر کنند.

پیشتر، آلاسان اوتارا از شبه نظامیان مسلح خواسته بود تا با توجه به دستگیری بگبو، سلاح های خود را زمین بگذارند. اوتارا دوشنبه شب در پیامی خطاب به ملت خواستار صلح در کشور شد که در اثر چندین ماه خشونت پس از انتخابات صدها تن کشته و بالغ بر یک میلیون نفر آواره برجای گذشاته است. سازمان ملل متحد می گوید بگبو و همسرش روز دوشنبه پس از بازداشت به خارج از آبیجان منتقل شده و در محلی نامعلوم تحت حفاظت این سازمان ملل دارند.

در همین حال دفتر حقوق بشر سازمان مل متحد روز سه شنبه گفت در زدوخوردهای اخیر در غرب ساحل عاج دستکم ۵۳۶ تن کشته شدند. اوتارا نیز گفته است با رییس جمهوری سابق،همسرش و دیگر افراد نزدیک به او که در بازداشت هستند با شایستگی رفتار خواهد شد تا به دست عدالت سپرده شوند. وی همچنین متعهد شده است برای تحقیق در باره ناقضان حقوق بشر یک کمیسیون ویژه تشکیل خواهد داد.

نیروهای طرفدار بگبو و جنگجویان وفادار به اوتارا هردو به قتل و تجاوز جنسی به شهروندان از ماه دسامبرو از زمان شکل گیری بحران متهم شده اند. نیروهای طرفدار اوتارا روز دوشنبه رییس جمهوری سابق را در مجتمع ریاست جمهوری دستگیر کردند. جنگجویان و نیروهای ویژه فرانسه پس از حملات هلیکوپترهای فرانسه و سازمان ملل متحد به سوی مجتمع پیشروی کردند.

XS
SM
MD
LG