لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

جشن سال نو در ساحل عاج شصت قربانی گرفت


دولت ساحل عاج روز سه شنبه (١ ژانویه) اعلام کرد حدود شصت نفر در مراسم جشن سال نو میلادی در ازحام محوطه بیرون استادیومی در ابیجان، بزرگترین شهر این کشور کشته شدند.

بنا به گفته مقامات اداره اورژانس ساحل عاج، این سانحه زمانی به وقوع پیوست که جمعیت در نزدیکی استادیومی در شهر ابیجان گرد آمده بودند تا آتش بازی سال نو میلادی را تماشا کنند. یکی از مجروحان به خبرگزاری رویترز گفته است که حضور نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن مردم سبب ایجاد وحشت شد و بسیاری از مردم بر اثر اذحام بسیار زیر دست و پا له شدند.

حامد باکایوکو، وزیر کشور ساحل عاج در بیانیه ای که از تلویزیون ملی کشور پخش شد، اعلام کرد ٦٠ نفر بر اثر ازدحام جمعیت کشته و ٤٩ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

رئیس جمهوری این کشور به هنگام ملاقات از مجروحان در بیمارستان، این سانحه را یک تراژدی ملی خواند و گفت در مورد علت وقوع چنین حادثه ای تحقیق می شود.

یکی از خبرنگاران رویترز گزارش داده است صبح سه شنبه محوطه بیرون استادیوم مملو از لکه های خون و کفش های جمعیت بود.

آسه تو توتر، نظافت چی منطقه که هنوز از سلامت فرزندانش اطلاعی ندارد، گفته است «دو فرزند من دیروز این جا بودند. من به آن ها گفته بودم بیرون نیایند، اما به حرفم گوش نکردند. زمانی که من خواب بودم بیرون رفتند. حالا چه می توانم بکنم؟»

این حادثه بدترین سانحه از این دست از سال ٢٠١٠ تاکنون بوده است. در سال در سال ٢٠١٠ در طی برگزاری مسابقه فوتبال در یک استادیوم هجده نفر کشته شدند.

سال عاج که زمانی یک قطب اقتصادی باثبات برای غرب آفریقا محسوب می شد، برای رهایی از پیامدهای جنگ داخلی سال ٢٠١١ و احیای اقتصادی خود هنوز با چالش های بسیاری روبرو است. جنگ داخلی ساحل عاج بیش از ٣ هزار قربانی به جای گذاشت.
XS
SM
MD
LG