لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

نيروهای امنيتی ساحل عاج به نقض حقوق بشر متهم شدند


نيروهای امنيتی ساحل عاج به نقض حقوق بشر متهم شدند
نيروهای امنيتی ساحل عاج به نقض حقوق بشر متهم شدند

سازمان عفو بين الملل می گويد نيروهای امنيتی ساحل عاج با ايجاد جو ارعاب تلاش می کنند از بازگشت صدها هزار نفر از کسانی که در جريان اعتراضات پس از انتخابات رياست جمهوری اين کشور آواره شده اند، جلوگيری کنند.

دولت ليبريا در حال حاضر سعی می کند بيش از ۱۵۰هزار نفر از آوارگان ساحل عاج را در اردوگاههای غيرموقت اسکان دهد.

در حال حاضر حدود ۶ هزار نفر از مردم ساحل عاج در اردوگاهی در حومه شهر دوگی در ليبريا زندگی می کنند. اکثر آنان اهل طايفه ای به نام گِرِ هستند که از لورآن باگبو، رييس جمهوری سابق ساحل عاج، حمايت می کند.

زوآنيان اونوره، مرد ۶۸ ساله ای است که همراه با خانواده اش توسط طرفداران آلسان اوتارا، رئيس جمهوری کنونی ساحل عاج، از زادگاهش وادار به فرار شده است.

اونوره می گويد خيلی می ترسد به روستای گِرِ برگردد، چون اين روستا هنوز در کنترل نيروهای اوتارا است.

اونوره در ادامه می افزايد: «وقتی ما رسيديم اينجا، تمام خانواده مون مريض بودن. حالا که اينجا هستيم نمی دونيم چه کار کنيم. نمی تونيم به ساحل عاج برگرديم چون شورشيها هنوز تو روستامون هستند. تضمين جانی هم نداريم. من خودم به شخصه هنوز حاضر نيستم به ساحل عاج برگردم.»

ايو بِه با، معلم زبان انگليسی اهل ساحل عاج است که از طريق گينه خود را به ليبريا رسانده است. او می گويد تعدادی از کسانی به طرف شمال رفته و عموماً از اوتارا طرفداری می کنند، در حال بازگشت به کشورند. اما ساحل عاجيهای اهل استانهای جنوبی کشور که به باگبو رأی داده اند، نمی توانند برگردند چون برای آنها خيلی خطرناک است.

به با می گويد: «من خيلی گرفتار شدم، اونا می خوان منو بکشند. من به هيچ وجه حاضر نيستم برگردم ساحل عاج حتی اگه مجبور بشم ۱۵سال اينجا بمونم. چون تو کشورم امنيت جانی ندارم.»

با توجه به اين مسائل، گروههای امدادی در حال حاضر سعی می کنند امکانات اقامت طولانی تر آوارگان ساحل عاج در ليبريا را فراهم کنند.

پزشکان بدون مرز در حال احداث يک بيمارستان جديد هستند، کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد سعی می کند وضعيت اردوگاهها را از حالت موقت به قابل سکونت تر تغيير دهد، با اين حساب چادرها به احتمال زياد جای خود را به آلونکهای محکم تر کاهگلی به اضافه ورقه های پلاستيکی، و چوبهای خيزران خواهند داد.

دولت ليبريا در نظر دارد حداقل ۸۰ هزار نفر از شهروندان ساحل عاج را در اردوگاهها اسکان دهد.

XS
SM
MD
LG