لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

بان کی مون از اواتارا خواست در راستای آشتی ملی گام بردارد


بان کی مون از اواتارا خواست در راستای آشتی ملی گام بردارد
بان کی مون از اواتارا خواست در راستای آشتی ملی گام بردارد

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، از دولت ساحل عاج مصرانه خواست با استفاده از فرصت تاريخی که پيش آمده است در راستای آشتی ملی گام بردارد.

آقای بان اين سخنان را در پی بازداشت لورن باگبو، رييس جمهور سابق ساحل عاج، اظهار کرد. وی روز دوشنبه ضمن گفتگو با آلاسانه اواتارا، رييس جمهور جديد، لزوم پرهيز از هرگونه اقدامات تلافی جويانه عليه باگبو و هوادارانش را به او ياد آور شد.

سازمان ملل متحد می گويد به حفاظت از غيرنظاميان و کمک به دولت جديد برای برقراری حکومت قانون کماکان ادامه خواهد داد .

آقای بان همچنين گفت اگر باگبو از همان ابتدا به اراده و خواسته مردم خود توجه می کرد و به آن احترام می گذاشت، در ساحل عاج بحران بروز نمی کرد.

از سوی ديگر شورای حقوق بشر هيأتی مرکب از سه کارشناس را نامزد انجام تحقيقات پيرامون نقض موازين حقوق بشر پس از انتخابات ماه نوامبر سال گذشته کرده است.

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، نيز بازداشت باگبو، رييس جمهوری سابق ساحل عاج، را يک پيروزی برای مردم آن کشور دانست که قصد دارند نظام مردمسالاری را در آن کشور، برقرار کنند.

در همين حال آلاسان اواتارا، رييس جمهوری منتخب ساحل عاج، همه رزمندگان در آن کشور را به زمين گذاشتن سلاح هايشان فراخواند. آقای اواتارا گفت از وزير دادگستری دولت متبوع خود خواهد خواست که به تخلفات احتمالی لورن باگبو، رييس جمهوری پيشين آن کشور، رسيدگی حقوقی کند؛ اما تعهد کرد با آقای باگبو، همسرش و ديگر بستگان دستگير شده او با عدالت و احترام رفتار کند.

آقای اواتارا شامگاه دوشنبه و در پی دستگيری لورن باگبو در يک سخنرانی تلويزيونی مردم را به آرامش فراخواند تا به گفته او صلح بتواند برای هميشه به ساحل عاج بازگردد. لورن باگبو نيز روز دوشنبه، ساعاتی پس از دستگيری اش توسط نيروهای طرفدار آلاسان اواتارا از طريق تلويزيون خواهان پايان گرفتن جنگ و خشونت در ساحل عاج شد. ديده بان حقوق بشر شمار تلفات ناآرامی های اخير در غرب ساحل عاج را دستکم ۵۳۶ نفر ذکر کرده است.

XS
SM
MD
LG