لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

نيروهای هوادار باگبو بخش هايی از پايتخت ساحل عاج را بازپس گرفتند


نيروهای هوادار باگبو بخش هايی از پايتخت ساحل عاج را بازپس گرفتند
نيروهای هوادار باگبو بخش هايی از پايتخت ساحل عاج را بازپس گرفتند

نيروهای هوادار لورن باگبو، مدعی رياست جمهوری در ساحل عاج، که در زيرزمين قصر رياست جمهوری مخفی شده است، بخشهايی از پايتخت را در دست گرفتند. به گفته فرماندهان نيروهای صلحبان بين المللی، هواداران آقای باگبو کماکان سلاح های سنگين، در اختيار دارند. روز جمعه هواداران لورن باگبو سفارت فرانسه را نيز در ابيجان، مورد حمله قرار دادند.

در همين حال مقامات سازمان ملل می گويند در ۲۴ ساعت گذشته بازرسان بيش از يک صد جسد را درغرب ساحل عاج، پيدا کرده اند.

سخنگوی آژانس حقوق بشر سازمان ملل می گويد اجساد در نقاط مختلف کشف شده اند، و بنظر می رسد که قتل اين افراد به دليل اختلافات قومی صورت گرفته باشد. اتهامات نقض حقوق بشر از سوی سازمان ديدبان حقوق بشر عليه طرفداران هردو نامزد رياست جمهوری در ساحل عاج مطرح شده است و اين سازمان حقوق بشری خواستار آن شده است که با آغاز حکومت آقای اواتارا، رسيدگی در مورد موارد گزارش شده که شامل تجاوز و قتل مخالفان است، انجام شود.

از سوی ديگر آلاسانه اواتارا، رييس جمهور منتخب ساحل عاج، روز جمعه در سخنانی که از تلويزيون آن کشور پخش شد از همه شهروندان خواست از دست زدن به اقدام خشونت بار پرهيز کنند، تا تلاشهايی که برای بازگرداندن اوضاع عادی کشورانجام می شود، به نتيجه برسد.

وی همچنين گفت نيروهای وفادار به آقای اواتارا مجتمع ساختمانی رياست جمهوری در ابيجان را، که لورن باگبو، رقيب وی، در آن سنگر گرفته است، محاصره کرده اند. آقای باگبو مدعی است در انتخابات ماه نوامبر پيروز شده است، و حاضر به کناره گيری نشده است. گفته می شود دستگيری لورن باگبو بطور زنده ممکن است امکانپذير نباشد.

آلاسانه اواتارا گفت خودداری رقيب او از تسليم شدن، کشور را به بحران انسانی فرو برده است. وی از اتحاديه اروپا خواست تحريمهايی را که بر بنادر و تأسيسات عمومی کشور برقرار کرده اند لغو کند، و از اتحاديه آفريقا خواست شعبه های بانک مرکزی در کشور را بازگشايی کند.

به گزارش سازمان ملل، از آغاز بحران اخير تا کنون نزديک به يک ميليون شهروند ساحل عاج از خانه و کاشانه خود گريخته اند.

XS
SM
MD
LG