لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

اوتارا: عملیات نظامی در ساحل عاج برای برکناری باگبو در روزهای آینده انجام خواهد شد


اوتارا: عملیات نظامی در ساحل عاج برای برکناری باگبو در روزهای آینده انجام خواهد شد
اوتارا: عملیات نظامی در ساحل عاج برای برکناری باگبو در روزهای آینده انجام خواهد شد

آژانس آوارگان و پناهندگان ملل متحد از همه کشورهاخواست تازمانی که وضعیت حقوق بشر در ساحل عاج بهبود نیابد آوارگان ساحل عاج را به کشورشان بازنگردانند.

آژانس می گوید از زمان انتخابات ماه نوامبر درساحل عاج خشونتهای متعددی در زمینه زیر پانهاده شدن حقوق بشر روی داده است و خشونت علیه زنان و کودکان افزایش چشمگیری یافته است. گفته می شود تا کنون ۳۰ هزار نفر از ساحل عاج عمدتاً به لیبریا گريخته اند و تعداد کمی نيز به گینه، غنا، مالی و بورکینافاسو فرار کرده اند. در ابیجان پایتخت و سایر نقاط ساحل عاج از ربودن آدمها، اعدامهای خودسرانه و تجاوز به زنان گزارشهای زیادی دریافت شده است.

در راستای افزایش فشار ها بر صلحبانان ملل متحد در ساحل عاج، لورن باگبو ريیس جمهوری از پلیس و ارتش کشورخواسته است همه خودروها ی سازمان ملل را در آن کشور، مورد بازرسی قرار دهند.

دولت باگبو نیز از همه صلحبانان ملل متحد خواسته است ساحل عاج را ترک گویند چون به گفته او در بحران سیاسی جاری آن کشور این صلحبانان اهمیت چندانی ندارند.

صلحبانان ملل متحد از مقر آلاسان اوتارا برنده انتخابات ریاست جمهور ی ساحل عاج پشتیبانی می کنند. جامعه بین المللی آقای اوتارا را پیروز انتخابات ماه نوامبر ریاست جمهوری ساحل عاج می شناسد.

آقای اوتارا گفته است عملیات نظامی به منظور کنار زدن باگبو از قدرت ظرف روز های آینده انجام خواهد شد. گیوم سورو نخست وزیر منصوب شده از سوی آقای اوتارا، به گفته وی، در یک ماموریت سیاسی به کشورها ی غرب آفریقا سفر می کند.

آلاسان اوتارا می گوید او اجازه خواهد داد لورن باگبو در ساحل عاج اقامت کند و همه امتیازهای خود را به عنوان ريیس جمهوری پیشین نیز حفظ کند. اما باید هرچه زودتر کنار برود.

XS
SM
MD
LG