لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

اودينگا: بگبو تعهد کرد بلافاصله به محاصره ستاد اوتارا خاتمه دهد


اودينگا: بگبو تعهد کرد بلافاصله به محاصره ستاد اوتارا خاتمه دهد
اودينگا: بگبو تعهد کرد بلافاصله به محاصره ستاد اوتارا خاتمه دهد

رييس جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفريقا می گويد لورن بگبو، رييس جمهوری پيشين ساحل عاج، موافقت کرده است برای خروج مسالمت آميز از بحران سياسی در آن کشور، مذاکره کند؛ اما، در صورت مخالفت با کناره گيری از قدرت، دخالت نظامی برای خاتمه اين بحران، يک گزينه خواهد بود.

«جيمز ويکتور بااو،» رييس جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفريقا، پس از بازگشت يک هئيت عاليرتبه که برای وادار ساختن بگبو به کناره گيری از قدرت به ساحل عاج اعزام شده بودند، در جمع خبرنگاران در آبوجا گفت: «آقای لورن بگبو، توافق کرده است برای خروج از بحران سياسی در آن کشور بدون هيچ پيش شرطی مذاکره کند.»

رهبران کشورهای بنين، کيپ ورده و سرالئون برای بحث در خصوص نتايج ديدار از ساحل عاج ، با جيمز بِ اُو و گودلاک جاناتان، رييس جمهوری نيجريه ، که رياست فعلی ۱۵ کشور عضو جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفريقا را به عهده دارد، ملاقات کردند. آقای بااو تاکيد کرد که کشورهای عضو اين جامعه و اتحاديه آفريقا از هيچ کوششی برای حل صلح آميز اين بحران دريغ نخواهند کرد. او گفت: «گزينه نظامی هنوز مطرح خواهد بود. اين موضع جامعه اقتصادی غرب آفريقا است که در دو بيانيه در ماه دسامبر سال گذشته اعلام شد و هنوز بر قوت خود باقی است. اما، جامعه اقتصادی و اتحاديه آفريقا، اکنون اعلام می دارند که حتی اگر نيم درصد شانس برای حل مسالمت آميز اين بحران وجود داشته باشد، ما از آن استفاده خواهيم کرد.»

در همين حال ، ريلا اودينگا، نخست وزير کنيا، که در مقام فرستاده ويژه اتحاديه آفريقا، در گفتگوهای اخير در ارتباط با ساحل عاج شرکت کرده است گفت: «در جريان اين ميانجيگری، طرفين توافق کردند، آقای بگبو بدون هيچ پيش شرطی، برای حل بحران سياسی در ساحل عاج به مذاکره روی آورد. او همچنين تعهد کرد، بلافاصله به محاصره هتل دو گلف، ستاد موقتی آقای اوتارا ، رئيس جمهوری منتخب خاتمه دهد.»

در همين حال آمريکا وسخنگوی اتحاديه آفريقا می گويند، توافق اشتراک قدرت برای خاتمه بحران سياسی در ساحل عاج، قابل قبول نيست.

ريلا اودينگا روز سه شنبه گفت، بازنده انتخابات بايد رای مردم را بپذيرد.

يک سخنگوی بگبو به صدای آمريکا گفت، از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفريقا خواسته است، نتيجه انتخابات ماه نوامبر سال گذشته در کشورش را بازشماری کنند.

آقای بگبو اصرار دارد که برنده انتخابات بوده است و از قدرت کناره گيری نخواهد کرد.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، نيز گفت لورن بگبو بايد شکست در انتخابات را بپذيرد و قدرت را واگذار کند.

XS
SM
MD
LG