لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

اواتارا در ساحل عاج تا کناره گيری باگبو اعتصاب عمومی اعلام کرد


اواتارا در ساحل عاج تا کناره گيری باگبو اعتصاب عمومی اعلام کرد
اواتارا در ساحل عاج تا کناره گيری باگبو اعتصاب عمومی اعلام کرد

آلاسانه اواتارا، رييس جمهوری منتخب ساحل عاج، برای امروز، دوشنبه، اعتصاب عمومی اعلام کرده است و می گويد اين اعتصاب تا کناره گيری لورن باگبو، رييس جمهوری پيشين آن کشور، ادامه خواهد يافت.

آقای باگبو که تهديد زور عليه خود را غيرقانونی ميخواند با اينکه جامعه بين المللی رقيب وی، آلاسانه اواتارا، را پيروز انتخابات رياست جمهوری نوامبر گذشته ميداند، حاضر به کناره گيری نيست.

روسای جمهوری کشورهای کيپ وِرد، سيرالئون و بنين قرار است روز سه شنبه به ساحل عاج سفر کنند تا از آقای باگبو بخواهند با در نظر گرفتن نتايج انتخابات اخير آن کشور، کناره گيری کند.

بلوک منطقه ای کشورهای غرب آفريقا روز جمعه تهديد کرد درصورت عدم پذيرش نتيجه انتخابات از جانب آقای باگبو و عدم کناره گيری، عليه وی به زور متوسل خواهد شد.

لورن باگبو می گويد هرگونه تلاش برای استفاده از نيروی نظامی جهت برکنار کردن وی از قدرت می تواند به يک جنگ در غرب آفريقا، منجر شود. آقای باگبو می گويد فرانسه و آمريکا توطئه کرده اند که وی را از قدرت ساقط کنند.

بنا به گزارش سازمان ملل ۱۴ هزار نفر از اهالی ساحل عاج که اغلب زن و کودک هستند، از هنگام انتخابات به اينسو به دليل افزايش خشونتها به کشور همسايه ليبريا، پناه برده اند.

XS
SM
MD
LG