لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

رهبر ساحل عاج تاکید دارد رییس جمهوری مشروع کشور است


لورن گباگبو رییس جمهوری کنونی ساحل به همراه همسرش
لورن گباگبو رییس جمهوری کنونی ساحل به همراه همسرش

لورن گباگبو رییس جمهوری کنونی ساحل عاج تاکید دارد که او رییس جمهوری حقیقی این کشور است، اما حاضر است که کمیته ای بین المللی نتایج انتخابات ریاست جمهوری را مورد بازبینی قرار دهد.

آقای گباگبو در سخنانی که از تلویزیون دولتی ساحل عاج پخش شد، روز سه شنبه ضمن رد انتقادات جهانی، گفت که او پیروز انتخابات ماه نوامبر بوده است. رییس جمهوری کنونی ساحل عاج اضافه کرد که خواهان خونریزی بیشتر در کشورش نیست و پیشنهاد داد که هیئتی از قدرت های جهانی متشکل از اتحادیه آفریقا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا بحران پس از انتخابات در این کشور را بررسی کنند.

جامعه بین الملل آلاسان واتارا، نامزد رقیبِ لورن گباگبو را، پیروز انتخابات مناقشه برانگیز ماه نوامبر می دانند.

بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد که ساحل عاج با خطر جدی بازگشت به جنگ داخلی روبرو است. وی نیروهای وفادار به لورن گباگبو، رییس جمهوری کنونی این کشور را متهم کرد که کوشش می کنند مانع ارسال تدارکات به نیروهای سازمان ملل متحد شوند. بانکی مون افزود وضیعت در ساحل عاج ممکن است ظرف چند روز آینده بحرانی شود. وی از اعضای سازمان ملل متحد خواست تا برای ارسال تدارکات به نیروهای سازمان ملل در ساحل عاج کمک کنند. آنان در حال محافظت از هتلی هستند که مقر آلاسان واتارا نامزد رقیبِ لورن گباگبو است.

سازمان ملل می گوید در روزهای اخیر بیش از ۵۰ نفر در ساحل عاج کشته شده اند و گزارش هایی دریافت کرده است که صدها نفر توسط مهاجمان مسلح که یونیفورم های نظامی به تن داشته اند، از خانه هایشان ربوده شده اند.

روز دوشنبه سازمان ملل متحد ماموریت نیروهای صلح بان این سازمان در ساحل عاج را برای ۶ ماه دیگر تمدید کرد. لورن گباگبو خواهان خروج فوری نیروهای سازمان ملل از ساحل عاج شده بود.

XS
SM
MD
LG