لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

تلاش آفریقا برای پیشگیری از جنگ در ساحل عاج


از چپ: رییس جمهوری بنین و سیرالئون در فرودگاه ابیجان
از چپ: رییس جمهوری بنین و سیرالئون در فرودگاه ابیجان

رهبران آفریقایی تلاش می کنند تا لورن بگبو، رئیس جمهوری ساحل عاج را به ترک قدرت و واگذاری پست ریاست جمهوری به آلاسان کاتارا نامزد پیروز در انتخابات ماه نوامبر، متقاعد کنند.

آنان قصد دارند با لورن بگبو، رئیس جمهوری بازنده انتخابات ساحل عاج و آلاسان کاتارا، رییس جمهوری منتخب که بیشتر کشورها او را به رسمیت شناخته اند، دیدار و گفت وگو کنند.

به گفته سخنگوی رییس جمهوری سیرالئون، که به ساحل عاج سفر کرده در حالی که آنان تلاش می کنند تا بدون درگیری بگبو وادار به ترک قدرت کنند، یکی از مشاوران وی گفته است «برکناری بگبو موضوع بحث نیست.»

آقای بگبو پیش از این گفته بود در انتخابات ماه نوامبر پیروز شده و با وجود فشارهای بین المللی، از ترک قدرت سر باز می زند.

حزب آفریقای غربی تهدید کرده در صورت لزوم برای برکناری وی به زور متوسل خواهد شد.
رهبران بنین، سیرالئون، و کیپ وردی نماینده حزب آفریقای غربی و نخست وزیر کنیا نماینده اتحادیه آفریقا، اعضای هیات گفت و گو را تشکیل می دهند.

سازمان ملل متحد روز یکشنبه اعلام کرد درباره تخلفات بی شمار در زمینه حقوق بشر در ساحل عاج که احتمالا موجب چنین انتخاباتی شده، تحقیق می کند.

هواداران آقای کاتارا می گویند هواداران بگبو آنان را تعقیب، می کنند. به گفته برخی شاهدان این تعقیب ها در مواردی به آدم ربایی و قتل هم منجر شده است. سازمان ملل متحد گزارش داده که از ماه دسامبر تاکنون بیش از ۱۷۰ تن در نا آرامی های ناشی از انتخابات کشته شده اند.

مقام های سازمان می گویند برای بررسی صحت دو گور دسته جمعی تلاش کرده اند اما ماموران مسلح آقای بگبو مانع آنان شده اند. دولت بگبو وجود چنین گورهایی را تکذیب می کند.

ماموران آقای بگبو هتلی را که لوران کاتارا در آن اقامت دارد، محاصره کرده اند.

انتخابات در ساحل عاج، ۸ سال پس از جنگ داخلی برگزار شد.

XS
SM
MD
LG