لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۲

بگبو تلاش می کند هر چه بيشتر در قدرت بماند


بگبو تلاش می کند هر چه بيشتر در قدرت بماند
بگبو تلاش می کند هر چه بيشتر در قدرت بماند

گيلوم سورو، نخست وزير دولتی که السان اوتارا، برنده انتخابات رياست جمهوری ساحل عاج تشکيل داده روز شنبه گفت، لوران بگبو، رئيس جمهوری خود خوانده اين کشور تلاش می کند با استفاده از تاکتيک تعلل و وقت کشی هر چه بيشتر در قدرت بماند.

آقای سورو روز شنبه در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت، لوران بگبو تنها با استفاده از زور حاضر به کناره گيری از قدرت خواهد شد و جامعه بين المللی به خاطر حفظ دموکراسی در آفريقا بايد در امور داخلی ساحل عاج مداخله کند.

وی ضمن رد درخواست لوران بگبو برای انجام تحقيقات بين المللی پيرامون مسائل داخلی ساحل عاج، می گويد طرح اين گونه درخواست ها از طرف وی فقط و فقط مستمسکی برای تعلل و وقت کشی است.

گيلوم سورو در اين زمينه می گويد: وی با همين شگرد، بدون برگزاری انتخابات توانست پنج سال در قدرت بماند. ديگر کافی است، وی بايد از قدرت کنار رود.

از سوی ديگر، جاناتان گودلاک، رئيس جمهوری نيجريه که در حال حاضر رياست ادواری اتحاديه اقتصادی ۱۵ کشور غرب قاره آفريقا، يا اکوواس را بر عهده دارد، قرار است روز دوشنبه برای بحث پيرامون بحران رياست جمهوری ساحل عاج به ابيجان سفر کند.

اکوواس تهديد کرده است، چنانچه لوران بگبو حاضر نشود به طور مسالمت آميز از قدرت کنار رود، متوسل به زور خواهد شد.

اين در حالی است که سازمان ملل متحد اعلام کرده با توجه به تفرقه و دو دستگی موجود در ساحل عاج، اين کشور با خطر بروز جنگ داخلی رو به روست. اما سورو معتقد است اين کشور هم اکنون نيز در جنگ است. او می گويد: در شرايطی که ۲۰۰ نفر فقط ظرف ۵ روز جان خود را از دست می دهند، همانطور که سازمان ملل متحد هشدار داده، جنگ در کشور شروع شده است. وقتی حدود ۲۰ هزار نفر به خاطر وضعيت بحرانی از کشور گريخته و به کشورهايی چون ليبريا پناهنده شده اند، اين کشور در حال جنگ است.

گروه های مدافع حقوق بشر نيز با وجود انکار و تکذيب متحدان لوران بگبو، نيروهای امنيتی وی را به گروگان گيری و قتل مخالفان دولت متهم می کنند.

XS
SM
MD
LG