لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

تمدید ماموریت نیروهای سازمان ملل متحد در ساحل عاج


Ivory Coast policemen stand guard during a youth rally in Abidjan, Ivory Coast, 20 Dec 2010
Ivory Coast policemen stand guard during a youth rally in Abidjan, Ivory Coast, 20 Dec 2010

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه به تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح این سازمان در ساحل عاج رای داد. ساحل عاج صحنه خشونت ها و تنش های فزاینده ای بر سر قدرت سیاسی است.

سازمان ملل متحد، همچنین درخواست خود را از طرف های درگیر، برای به رسمیت شناختن آلاسان اوتارا به عنوان رئیس جمهوری ساحل عاج، تکرار کرد.

آقای اوتارا از سوی جامعه بین الملل برنده انتخابات ماه گذشته در ساحل عاج به رسمیت شناخته می شود اما لوران گباگبو، رئیس جمهوری فعلی حاضر به تسلیم قدرت به رقیب انتخاباتی اش نیست.

پیشتر در روز دوشنبه، سازمان ملل متحد به دنبال پاسخ منفی به خواسته آقای گباگبو دایر بر این که نیروهای حافظ صلح سازمان ملل ساحل عاج را ترک کنند، اعلام کرد مردان مسلح ارعاب نیروهای این سازمان را آغاز کرده اند.

اتحادیه اروپا می گوید آقای گباگبو و همسرش از جمله ۱۹ نفری هستند که در ارتباط با بحران سیاسی و رهبری کشور، مورد تحریم قرار گرفته اند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت این اتحادیه که شامل ۲۷ عضو است، احتمالا به شکل رسمی تحریم هایی را تا آخر هفته جاری تایید خواهد کرد.

پیش بینی می شود که تحریم ها از جمله شامل مسدود کردن سرمایه ها و ممنوعیت صدور ویزا برای آقای گباگبو، همسرش و ۱۷ نفر دیگر باشد.

کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید در خشونت های پس از پنج شنبه، بیش از ۵۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شده اند.

نیروهای سازمان ملل متحد می گویند شواهد زیادی از نقض گسترده حقوق بشر در ساحل عاج وجود دارد. این سازمان همچنین از دریافت صدها گزارش آدم ربایی توسط مردان مسلح ملبس به یونیفرم نظامی خبر داده است.

جنگ بر سر قدرت منجر به ترس از درگیری های جدید در ساحل عاج شده است، هرچند مقامات دو طرف گفته اند از جنگ پرهیز می کنند.

قرار بود در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ثبات را در این کشور آفریقای غربی احیا کند. ساحل عاج تلاش می کند از جنگ داخلی سال ۲۰۰۲ که کشور را به دو قلمرو تحت کنترل دولت و شورشیان تقسیم کرد، بیرون رود.

XS
SM
MD
LG