لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۷

آخرین فرصت حل مناقشه ساحل عاج


آخرین فرصت حل مناقشه ساحل عاج
آخرین فرصت حل مناقشه ساحل عاج

آلاسان اوتارا، که از سوی جامعه بین المللی به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج به رسمیت شناخته شده است بار دیگر در سخنان روز جمعه خود از لورن بگبو خواست تا از قدرت کناره گیری کند.

در واکنش به تهدید یکی از اعضای کابینه لورن بگبو دایر بر حمله به مقر نیروهای صلح ملل متحد در ساحل عاج، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است «حمله به مقر آلاسان اوتارا که مورد حمایت نیروهای سازمان ملل است می تواند به جنگ داخلی منجر شود.» ویلیام هیگ وزیرامور خارجه بریتانیا هم گفته است از تصمیم سازمان ملل به مداخله نظامی درساحل عاج در صورت شکست دیپلماسی پشتیبانی می کند.

-------------------------------------------------

آلاسان اوتارا در سخنانی به مناسبت آغاز سال نو مسیحی رقیب خود خطاب قرار داد و گفت «آن ضیافت بزرگی که قرار بود اوج رای دادن دموکراتیک مردم باشد با خودداری از پذیرش نتایج آرا به عزا تبدیل شد. اکنون هدف من حفظ جان انسان هاست، به همین دلیل شکیبایی پیشه کرده ام.»

سازمان ملل متحد با استناد به اعلام نظر کمیسیون مستقل انتخاباتی این کشور، آلاسان اوتارا را برنده انتخابات ۲۸ دسامبر در ساحل عاج اعلام کرده است. اما لورن بگبو رئیس جمهوری کنونی ساحل عاج با نپذیرفتن رای کمیسیون، با اتکا به نظر شورای قانون اساسی، خود را برنده اعلام کرده و می گوید حاضر نیست از قدرت کنار برود.

شورای قانون اساسی که در کنترل دوستان بگبو است با ابطال بیش از نیم میلیون رای مردم شمال کشور که به آقای اوتارا رای داده اند، لورن بگبو را رییس جمهوری اعلام کرده است. در حالی که جامعه بین المللی نیز با استناد به رای کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری اوتارا را به رسمیت شناخته است. رهبران منطقه غرب آفریقا نیز با به رسمیت شناختن اوتارا به عنوان رییس جمهوری ساحل عاج تهدید کرده اند برای برکناری لورن بگبو به نیروی نظامی متوسل خواهند شد. جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای غربی تاکنون به چندین کشور بحران زده آفریقا نیروی نظامی اعزام کرده است.

مقام های دفاعی این سازمان روز چهارشنبه در نشست ابوجا، پایتخت، درباره گام های بعدی حل این مشکل گفت و گو کردند. با این همه کشورهای عضو برادامه دیپلماسی تاکید کرده و می گویند هفته آینده هیات دیگری از سران کشورها به ابیجان می روند تا با لورن بگبو دیدار و گفت و گو کنند.

در همین حال چارلز بلگود، از اعضای دولت بگبو، از هواداران خود خواست با حمله به مقر آلاسان اوتارا مقر دولت را اشغال کنند. این مقام به اوتارا و اعضای دولت وی تا روز اول ژانویه –فردا- مهلت داده است دفتر ریاست جمهوری را ترک کنند. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد این سخنان چارلز بلگود را یک هشدار جدی خوانده است.

سخنگوی بان کی مون گفته است نیروهای سازمان ملل متحد که حفاظت دفتر اوتارا را برعهده دارند و همه امکانات خود را برای حفظ امنیت کسانی به کار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG