لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

لئوناردو دی کاپریو نسخه ای از فیلم مستندش را به ایوانکا ترامپ داد


لئوناردو دی کاپریو، بازیگر برنده جایزه اسکار و فعال محیط زیست یک نسخه از فیلم مستندش به نام «پیش از سیل» را به ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ هدیه داد.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا چندین بار در سخنانش گفته که به نظر او در میزان خطرات تغییرات اقلیمی اغراق شده است اما دخترش، ایوانکا ترامپ یکی از مدافعان سرسخت محیط زیست است و تغییرات اقلیمی را در صدر فعالیتهایش در این راستا قرار داده است.

لئوناردو دی کاپریو و ایوانکا ترامپ سالهاست با یکدیگر دوست هستند. دی کاپریو، ایوانکا را تنها چهره منطقی کابینه ترامپ می داند و از همین رو برای نشان دادن اهمیت تغییرات اقلیمی به رئیس جمهوری آینده آمریکا دست به دامان دخترش شده است.

در یک جلسه خصوصی، دی کاپریو دانسته هایش را در مورد تغییرات اقلیمی به ایوانکا منتقل کرد و نسخه ای از فیلم مستندش «پیش از سیل» را به او هدیه داد.

این فیلم مستند به کوشش انجمن «نشنال جئوگرافیک» تهیه شده است. این فیلم در مورد تغییرات اقلیمی در گوشه و کنار جهان کندو کاو می کند و برنامه ای را پیشنهاد می کند که اگر مردم به آن عمل کنند، از خطری که زندگی موجودات کره زمین را تهدید می کند کاسته خواهد شد.

در فیلم مستند «پیش از سیل»، دی کاپریو به پنج قاره سفر می کند و در مورد خطرات تغییرات اقلیمی و راه کارهای مبارزه با آن با فعالان محیط زیست، رهبران کشورها ، دانشمندان و شهروندان عادی به گفتگو می نشیند.

هر چند تماشای فیلم مستند برای بسیاری از مردم کسل کننده است، دی کاپریو در این مستند توجه بیننده را جلب می کند و او را تا پایان نگه می دارد. فیلم با چشم اندازی تاریک از آینده کره زمین آغاز می شود اما در بحث و گفتگو با افراد مختلف، نور امیدی را در دل مخاطب می تاباند و او را تشویق می کند که برای حفاظت از کره زمین اقدام کند.

تعداد افرادی که به تغییرات اقلیمی باور ندارند کم نیست. دی کاپریو در این فیلم با استناد به یافته های علمی ثابت می کند تغییرات اقلیمی وجود دارد و مسأله ای جدی و بحرانی است. او در مستندش با مثال های قابل لمس نشان می دهد چگونه انتشار گازهای گلخانه ای به فرآیند گرمایش زمین دامن میزند و تأثیر آن بر بالا رفتن دما، جاری شدن سیل و نابودی صخره های مرجانی را پیش چشم بیننده می گذارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در یکی از توییت های دو سال پیش خود تغییرات اقلیمی را دروغی خوانده بود که چینی ها از خود درآورده اند. این توییت پس از انتخاب او به ریاست جمهوری در شبکه های اجتماعی سر و صدای زیادی کرد.

لئوناردو دی کاپریو نیز مانند بسیاری از فعالان محیط زیست امیدوار است رئیس جمهوری آینده آمریکا نظرش را در این رابطه تغییر دهد و با اتخاذ سیاستهای مناسب جلوی خسارات آن را بگیرد.

مستند «پیش از سیل» بر روی کانال یوتیوب «نشنال جئوگرافیک» قابل مشاهده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG