لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

آزار مسیحیان در ایران


این خبر که مقامات ایران فرشید فتحی، کشیش مسیحی را آزاد کرده اند خوشحال کننده است. او که به مسیحیت گرویده است، شش سال به اتهامات مرتبط با دیانتش زندانی بود و بنا به گزارش ها آخرین عضو از یک گروه حدود ۶۰ مسیحی است که توسط ماموران اطلاعاتی ایران در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۰ دستگیر شده بودند و آزاد می شود.

متاسفانه آزادی کشیش فتحی نشانه ای بر متوقف شدن آزار مسیحیان در ایران نیست. ناظران حقوق بشر گزارش می دهند در اواخر دسامبر، مقامات امنیتی در اصفهان وارد خانه میثم حجتی که به مسیحیت گرویده است شدند و اموال شخصی او از جمله کامپیوتر و انجیل را ضبط کردند و او را به مکان نامعلومی که هنوز بازداشت است بردند. همچنین گزارش می رسد در شیراز ، ۹ مسیحی هنگامی که در مراسمی در کلیسا در ۲۵ دسامبر شرکت کرده بودند دستگیر شدند.

منصور برجی، سخنگوی اتحادیه کلیساهای ایران، مشهور به همگام، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت دستگیری نوکیشان مسیحی در شهرهای مختلف وقتی بسیاری از جوامع کریسمس را برگزار می کنند برای ماموران امنیتی عادی شده است. او گفت با چنین دستگیری هایی در این ایام، دولت امیدوار است نوکیشان را با تهدید آنها به مجازات های سنگین بترساند. تا آن که یا از کشور خارج شوند یا فعالیت های مذهبی خود را متوقف کنند.

جدید ترین کزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت ناهنجار اقلیت های مذهبی در ایران حاکی است نزدیک ۵۰ مسیحی فقط به دلیل باورهای مذهبی شان زندانی هستند.

گزارش روشن می سازد که دیگر اقلیت های مذهبی نیز هدف قرار دارند، به ویژه بهائیان و نیز سنی ها و اهل تصوف که اقتدار مذهبی رژیم را به چالش می گیرند ، و یهودیان، آسوری ها و زرتشتیان.

حسن روحانی وقتی به ریاست جمهوری برگزیده شد وعده داد تمام مذاهب، حتی اقلیت ها، باید عدالت را احساس کنند. این وعده برآورده نشده است. آمریکا از ایران می خواهد به این وعده وفا کند، و محروم ساختن مردم را از حق اساسی آزادی مذهب متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG