لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

بحران زباله های ناپل از مرزهای ايتاليا هم فراتر رفته است


بحران زباله های ناپل از مرزهای ايتاليا هم فراتر رفته است
بحران زباله های ناپل از مرزهای ايتاليا هم فراتر رفته است

بحران دفن زباله در نزديکی شهر ناپل در جنوب ايتاليا با ادامه ابراز خشم ساکنان منطقه وارد مرحله جديدی شد. در اين تظاهرات تقريبا ۲ هزار نفر شرکت کردند و در درگيری با پليس ايتاليا ۵ نفر زخمی شدند.

يک هفته ای ست که بحران انتقال و دفن زباله های شهری ناپلِ ايتاليا به ناحيه ای در حومه آن بصورت معضلی اجتماعی – سياسی برای رم درآمده، و روز جمعه کابينه سيلويو برلسکونی، نخست وزير آن کشور، تعهد کرد ۱۴ ميليون يورو برای سر و سامان دادن به جمع آوری زباله ها بويژه در شهرکی بنام «ترزينو» در ۲۰ کيلومتری شرق شهر ناپل و ساخت سايت ديگری برای دفن زباله در نزديکی آن شهراختصاص دهد.

با اين حال، شنبه شب صدها تن از اهالی شهرک ۱۷ هزار نفره «ترزينو» با سنگ پرانی و آتش زدن چندين خودرو و پرچم کشورشان با پليس به زد و خورد پرداختند.

بحران زباله ها از مرزهای ايتاليا هم فراتر رفت و کميسيون اروپا به دولت ايتاليا اخطار کرد در صورت جمع آوری نکردن کم و بيش ۲۴۰۰۰ تن زباله روی هم انباشته در خيابان های ناپل و حومه آن، جريمه خواهد شد.

کميسيونر محيط زيست اروپا گفت، کم کاری و بی نظمی مذمن در مورد محل دفن زباله های شهری در ناپل تقريبا يک ميليون نفره نشانه بی توجهی مقام های رم به مسأله ای ست که عينا سه سال قبل هم تکرار شده بود.

سه سال پيش زباله کش های ناپل به دليل پر شدن مخازن دفن آن ها اعتصاب کردند و آن بار نيز مسأله تا بحدی حاد شد که نخست وزير فعلی ايتاليا را وادار به دخالت کرد، و فروردين ماه سال جاری دادگاه عدالت اروپا رم را به دليل تخصيص ندادن منابع کافی برای نقل و انتقال و دفن زباله مقصر شناخت.

مقام های رم تشکيلاتی از تبهکاران در ناپل بنام «کومورا» را بخشی از مافيا می خوانند و نفوذ آن بر اتحاديه های کارگری را مقصر بحران زباله ها تلقی می کنند، معضلی که بعقيده آگاهان سوای از آثار سوء بهداشتی اش برای شهروندان ايتاليايی، تمام عناصر تبديل شدن به يک بحران سياسی تمام عيار برای دولت آن کشور را نيز از خود، نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG