لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

احزاب مخالف ايتاليا با بازگرداندن پناهجويان اريتره ای به ليبی مخالفت می کنند


احزاب مخالف، دولت ايتاليا را متهم می کنند که چشم خود را بر سرنوشت ۲۴۵ پناهجوی اريتره ای که از آب های ايتاليا به ليبی بازگردانده شده اند، بسته است، و می گويند پناهجويان اريتره ای اکنون در شرايط غير انسانی در بازداشتگاه های ليبی نگاه داشته ميشوند.

اين پناهجويان که از طريق دريا می خواستند وارد ايتاليا شوند، توسط مرزبانان ايتاليايی بازگردانده شدند و اکنون به گفته احزاب مخالف دولت، در شرايط غير انسانی در ليبی به سر می برند.

دولت رم پس از رسيدن به يک توافق جديد با ليبي، از سال ۲۰۰۹ ميلادی شروع به اخراج مهاجرانی کرد که در آب های دريا توسط مرزبانان ايتاليايی دستگير می شوند. اکنون گروه های حامی حقوق بشر از دولت رم خواسته اند به دويست چهل و پنج پناهجوی اريتره ای که به گفته آنان در بازداشتگاه های ليبی با آنان بد رفتاری می شود حق پناهندگی دهد.

روز چهارشنبه نمايندگان احزاب مخالف در پارلمان ايتاليا از مقامات دولت خواستند تا ضمن حضور در پارلمان در باره پناهجويان اريتره ای توضيح دهند.

اليو ويتو، وزير امور پارلمانی ايتاليا در جلسه پارلمان گفت به عقيده او ايتاليا و ليبی به تنهايی نمی توانند اين وضعيت را حل و فصل کنند. وی در سخنان خويش خواستار انجام اقدامی بين المللی در اين باره شد.

در همين حال فرانسيسکو تِمِستينی، سياستمدار حزب مخالف دولت گفت که دولت ايتاليا بايد مسؤليت شرايط پيش آمده برای پناهجويان اريتره ای را بر عهده بگيرد. وی همچنين با نظر نماينده دولت که خواستار نقش اساسی تر اتحاديه اروپا شده بود موافقت کرد.

روز سه شنبه توماس هاماربرگ، کميسر شورای حقوق بشر اتحاديه اروپا، در نامه ای اعلام کرد که گزارش های رسيده حاکی از آن است که مهاجران بازگردانده شده از ايتاليا، تحت خشونت های مأموران پليس نظامی ليبی قرار گرفته و چند نفر از آنان به شدت مجروح شده اند. وی از وزرای امورخارجه و کشور ايتاليا خواست تا از طريق مقامات ليبيايی فورا از شرايط مهاجران اريتره ای در ليبی آگاه شوند.

اين دو وزير ايتاليايی در نامه ای مشترک که در يک روزنامه ايتاليايی به چاپ رسيد اعلام کردند که رم با مقامات ليبی در اين باره در حال مذاکره است تا مهاجران اريتره ای بتوانند در ليبی شغلی پيدا کنند و به اجبار به کشورشان بازگردانده نشوند.

يک مسؤل شاخه ايتاليايی سازمان عفو بين الملل می گويد پناهجويان اريتره ای در صورت بازگردانده شدن به کشورشان با خطراتی نظير زندان و شکنجه روبرو خواهند بود.

XS
SM
MD
LG