لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

ربات بتريس راهنمای نمايشگاه انرژی جايگزين در تورين ايتاليا ست


ربات بتريس راهنمای نمايشگاه انرژی جايگزين در تورين ايتاليا ست
ربات بتريس راهنمای نمايشگاه انرژی جايگزين در تورين ايتاليا ست

شهر تورين در ايتاليا به مناسبت هفته «انرژی پايدار» اتحاديه اروپا ميزبان دو نمايشگاه در حوزه انرژی های جايگزين خواهد بود.

تورين، مرکز استان پيه مونته، در شمال غربی ايتاليا قرار دارد. گفتنی است تورين نخستين پايتخت ايتاليا در فاصله سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ بود.

اين شهر اکنون قلب تپنده صنايع پيشرفته خودروسازی ايتاليا محسوب شده و تلاش دارد جايگاه خود را به عنوان پايتخت فن آوری های سبز ايتاليا تثبيت کند.

چه راهی برای دريافت يک تور گردشگری بهتر از گرفتن اطلاعات از يک ربات هوشمند وجود دارد؟

«بتريس» نام ربات پيشرفته ای است که به عنوان راهنمای گردشگری در نمايشگاه انرژی های جايگزين «استازيونه فوتورو»* در شهر تورين در ايتاليا به نمايش گذاشته شده است.

در «کُمدی الهی» دانته، بتريس نام راهنمای قابل اعتماد شاعر بود؛ در اين نمايشگاه هم بتريس نماد ستاره ای درخشان در جهان فن آوری های پيشرفته نسل آينده است، مانند هواپيمای سبک وزنی در اين نمايشگاه که با سوخت هيدروژنی کار می کند.

اين هواپيما به وسيله سلول سريع مدل ۲۰۰ سوخت هيدروژنی کار کرده و محيط زيست را آلوده نمی کند. اين هواپيمای زيست محيطی و البته بسيار پيشرفته توسط سازمان فضا-مهندسی پلی تکنيک در شهر تورين طراحی شده و امکان ساختن نخستين هواپيماهای پاکيزه را به نمايش می گذارد.

برای اين مدل هواپيما به دلايل ايمنی يک منبع دوم سوخت يعنی يک باطری لتيوم پاليمر ۲۰ کيلو واتی در نظر گرفته شده است. از اين باطری می توان به عنوان انرژی جايگزين و همچنين انرژی مکمل هنگام بلند شدن هواپما از زمين استفاده کرد. نخستين آزمايش موفق نشان داد اين هواپيما دارای ظرفيت ۴۰ دققيه پرواز و طی کردن مسافتی حدود ۱۵۰ کيلومتر است.

بتريس تنها يکی از ستارگان اين نمايشگاه است. برای نمونه می توان از مدل اوليه نوعی خودروی نسل آينده يعنی «فيات ميو» نام برد. در اين خودرو به جای فرمان نوعی دنده پيشرفته نصب شده که با فشار دکمه ميتوان خودرو را هدايت کرد.

آندريا گاربلی، مدير خدماتی شرکت ايتاليايی انرژی ۳۶۵، می گويد: «شارژ کردن خودروهای باطری ساده است.

برای شارژ خودرو بايد کارت خود را در دستگاه بگذاريد. امتياز شارژ بوسيله دستگاه چک ميشود و کار شارژ باطری شروع می شود. البته به لحاظ زمانی استفاده از خودروهايی که با باطری کار می کنند به راحتی استفاده از خودروهای معمولی نيست. حتی با وجود چنين دستگاه پيشرفته ای هنوز هم شارژ باطری خودرو بين ۶ تا ۸ ساعت زمان ميبرد.»

گفتنی است شهر صنعتی تورين در مسابقه ای که توسط اتحاديه اروپا برای کاهش دست کم ۴۰ درصد از آلاينده های سوختی خودرو تا سال ۲۰۲۰ تعيين کرده، شرکت خواهد کرد. يکی از انگيزه های شرکت شهر تورين در اين رقابت دست يابی به بخشی از بودجه ۱۵ ميليارد دلاری است که اتحاديه اروپا بمنظور دست يابی به اين هدف اختصاص داده است.

نمايشگاه دوم در اين شهر در محل پيشين کارخانه خودروسازی فيات در مجتمع لينگوتو برگزار ميشود.

در اين نمايشگاه فن آوری های پيشرفته در حوزه خودرو سازی صنايع سنگين و همچنين کاهش مصرف انرژی در منازل به چشم می خورد.

علاقه مندان می توانند تا ۲۰ نوامبر امسال از نمايشگاه «استازينو فوتورو» در شهر تورين ديدن کنند.

*STAZIONE FUTURO

XS
SM
MD
LG