لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

در ایتالیا دانشجویان با طرح جدید رفرم دانشگاه ها به مخالفت برخاسته اند.


در ایتالیا دانشجویان با طرح جدید رفرم دانشگاه ها به مخالفت برخاسته اند.
در ایتالیا دانشجویان با طرح جدید رفرم دانشگاه ها به مخالفت برخاسته اند.

دانشجویان برج مشهور شهر پیسا در ناحیه توسکانی و همچنین کلوسیوم رم را تسخیر کردند. این مخالفت ها در رابطه با طرح پیشنهادی دولت در گیر سیلویو برلوسکونی در رم انجام گرفته است.

مخالفت دانشجویانی که روز پنجشنبه به کلوسیوم هجوم آورده و آن را تسخیر کرده اند در رابطه با طرح جدید دولت و اقداماتی است که در حال حاضر در پارلمان آن کشور در جریان است. از جمله این اقدامات باید از تقلیل هزینه ها و محدود کردن پژوهش های دانشگاهی نام برد.

در همین حال، هزارها دانشجوی دیگر در شهرهای مختلف ایتالیا به راه پیمائی پرداخته و ساختمان دانشگاه ها را بتصرف در آوردند. با این همه، اقدام مخالفت آمیز دانشجویان بسیار آرام انجام گرفت.

در کلوسیوم دانشجویان پس از ورود پلیس ضد شورش آن محل را ترک کردند. مخالفت دانشجویان، دولت در گیر سیلویو برلوسکونی را که با مشکلات زیادی از جمله بحران اقتصادی، رسوائی ها و دو راًی گیری پارلمانی روبروست، در وضعیت متزلزلی قرار داده است. دو راًی گیری پارلمانی ممکن است به انتخابات پیش از موعد مقرر در ایتالیا بینجآمد.

در همین حال ماریاستلا جلمینی۴ وزیر آموزش دولت ایتالیا می گوید تقلیل هزینه های دانشگاهی تا سال ۲۰۱۲ میلادی به ذخیره میلیاردها یورو انجامیده و نظام آموزشی مناسب تری را در کشور پایه گزاری خواهد کرد. با این همه مخالفان می گویند دانشگاه ها هم اکنون نیز با مشکل مالی روبرو هستند و سال آینده یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون یورو کسری بودجه دارند.

... و اما در توسکانی، تظاهر کنندگان از خط امنیتی برج مشهور شهرک پیسا که با یک انحراف چهار متری در راًس خود همچنان بر پای ایستاده است، عبور کردند. کار ساختمان این برج حدود ۸۳۷ سال پیش شروع شد اما به علت انحرافی که در آن مشاهده شده بود، در همان سال متوقف گردید و مجدداً پس از یک قرن به ساختمان آن ادامه داده شد زیرا زمین طی یک قرن خود را جابجا کرده و کار ساختمانی را میسر ساخته بود.

با این همه پس از چند سال برج ۵۶ متری مجدداً در راًس خود شروع به کج شدن کرد، هر چند که همچنان استوار بر جای خود ایستاد.

XS
SM
MD
LG