لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

جوانترین نخست وزیر تاریخ ایتالیا سوگند خورد


«ماتئو رنتسی»، رهبر حزب چپ - میانه، روز شنبه، به عنوان جوانترین نخست وزیر تاریخ ایتالیا سوگند خورد. آقای «ماتئی» ۳۹ ساله که سلفش را بر سر کندی روند اصلاحات اقتصادی، به کناره گیری از قدرت وادار ساخت، وعده داد که دوره ای جدید از دولتی با ثبات را در ایتالیا آغاز خواهد کرد.

دولت آقای «رنتسی» آمیزه ای است از وزیرانی تکنوکرات و سیاستمدار و نه چندان سرشناس، که البته هیچ کدام از چهره هایی نیستند که او را به چالش بکشانند. در نتیجه، مسوولیت کامیابی یا ناکامی دولت جدید صرفاً بر دوش خود آقای «رنتسی»، شهردار پیشین فلورانس خواهد بود.

این دولت با شانزده عضو، و معدل سنی زیر ۴۸ سال، یکی از کوچکترین و جوانترین حزب ها در تاریخ اخیر ایتالیاست. نیمی از این کابینه را، باز هم بیش از هر زمان دیگری در تاریخ ایتالیا، بانوان تشکیل می دهند.

همزمان، آقای «رنتسی» با این انتقاد روبروست که دولت او از «بلوغ سیاسی» لازم برای رفع مشکلات عظیمی که ایتالیا درگیر آنهاست، برخوردار نیست.

اقتصاد ایتالیا که شمار بیکاری جوانان در آن نزدیک به چهل در صد است، بتازگی، و در پی چندین سال رکود، رو به بهبود گذاشته است.

آقای «رنتسی» که نزدیک به دو ماه پیش رهبری حزب چپ – میانه را از آن خود ساخت، رقیب حزبیش، «انریکو لتٌا» را پس از حملات پیاپی به او، و متهم کردنش به این که روند اصلاحات در دولت او کند است، هفته گذشته ناگزیر ساخت از نخست وزیری کناره گیری کند.
XS
SM
MD
LG