لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

حضور پررنگ ایران در نمایشگاه دوسالانه هنر ونیز


حضور پررنگ ایران در نمایشگاه دوسالانه هنر ونیز
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

شصت و پنجمین نمایشگاه دوسالانه هنر ونیز، با شعار «آینده‌های همه جهان» و با شرکت هنرمندان ۸۹ کشور در شهر ونیز ایتالیا گشایش یافت. ایران نیز با آثار بیش از ۴۰ هنرمند حضوری پررنگ‌تر از سال‌های گذشته در این نمایشگاه دارد.

غرفه ایران در دو سالانه ونیز با وسعت دو هزار متر مربع، بزرگترین غرفه را پس از کشور میزبان داراست.

«بازی بزرگ» نام یکی از دو بخش غرفه است که افزون بر کارهای ۳۰ هنرمند ایرانی، ۱۹ هنرمند کشورهای اطراف ایران در منطقه، از جمله افغانستان، پاکستان، هند، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، عراق و حتی سوریه را نیز در بر می گیرد.

طراحان بازی بزرگ آن را بازی بزرگ میان گربه ایرانی، شیر انگلیس و خرس روسیه سه بازیگر اصلی قدرت در آسیای میانه می دانند که در سال های ۱۸۱۳ تا ۱۹۰۷ به نبرد با همدیگر مشغول بودند.

اما بنیادگرایان حکومتی هم از مخالفان نوع انتخاب هنرمندان و چینش غرفه اند. حضور شماری از هنرمندان ایرانی از جمله نیوشا توکلیان عکاس خبری نشریاتی همچون تایم نیویورک تایمز و فیگارو و شادی قدیریان که مجموعه چادرش مخالفت بنیادگرایان حکومتی را در پی داشته است.

با این همه مجید ملانوروزی مدیر غرفه ایران در دوسالانه ونیز می گوید هزینه های غرفه امسال را بنیاد فرهنگ فیض نیا مستقر در ایتالیا پرداخت کرده و وزارت ارشاداسلامی تنها پشتیبان معنوی این غرفه است.

چینش و اداره غرفه ایران را «مارکو منگوتزو» هنرمند و هماهنگ کننده برجسته ایتالیایی بر عهده دارد که گفته است «شرکت ایران در این دوسالانه صرفا به معنای معرفی هنر ایران نیست، بلکه می‌تواند ایران را به‌عنوان یک جامعه پیچیده به جهان بشناساند.»

نمایشگاه دو سالانه هنر ونیز که از سال ۱۸۹۵ و در سال های فرد برگزار می شود قدیم ترین و بزرگترین نمایش هنر جهان است و ایران تنها چند دوره است که با بر پائی یک غرفه به صورت رسمی در آن شرکت می‌کند.

XS
SM
MD
LG