لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

زلزله شناسان ایتالیایی به زندان محکوم شدند


در ایتالیا، اعضای ارشد آژانس دولتی ارزیابی بلایای طبیعی در اعتراض به محکوم شدن هفت دانشمند و کارشناس به زندان استعفا دادند. یک دادگاه آنها را در قصور در دادن پیش هشدار زلزله مرگباری که در سال ۲۰۰۹ در شهر لاکیلا روی داد، مجرم شناخت.

رییس کمیته خطرات عمده از جمله کسانی است که روز سه شنبه استعفا داد. او گفت حکم دادگاه فضای آرام و کارساز را مختل می کند.

دادگاه روز دوشنبه زلزله شناسان و کارشناسان دیگر را به دلیل دست کم گرفتن خطرات زمین لرزه کشنده و قصور در آگاه ساختن شهر وندان از وقوع آن، به قتل غیر عمد محکوم کرد. زمین لرزه که ۳ / ۶ درجه ریشتر شدت داشت بیش از ۳۰۰ تن را کشت، ده ها هزار بی خانمان بر جا گذاشت ، و مرکز تاریخی شهر و کلیساهای باستانی را ویران کرد.

جامعه بین المللی دانشمندان محاکمه را محکوم کرد، و گفت غیر ممکن است بتوان زلزله را پیش بینی کرد. حتی سیستم های هشدار اولیه ، که به شبکه ای از حسگرها برای ردیابی امواج زلزله متکی هستند، فقط ۱۰ تا ۶۰ ثانیه زود تر خبر می هند، آنهم فقط در مناطقی که حسگرها نصب شده باشند.

پس از زلزله، لرزه نگاران و کارشناسان دیگر ساختمان های سست را عامل مرگ ها و زیان ها دانستند. در بسیاری از مناطق زلزله خیز جهان، ساختمان های بدساخت ، بمراتب بیشتر از خانه ها و بناهای دیگری که ساختارهای استوارتری دارند، موجب مرگ می شوند.

محاکمه در سپتامبر ۲۰۱۱ آغاز شد و پس از یک سال در ماه جاری از سرگرفته شد. متهمان به شش سال زندان محکوم شده اند، اما در حالی که تقاضاهای استیناف آنها جریان دارد احتمال نمی رود زندانی شوند.

برخی ناظران ابراز نگرانی کرده اند که محکومیت ها موجب می شود دیگر کارشناسان و مقامات برای پرهیز از بازتاب های قانونی از تقسیم تخصص هایشان خودداری کنند.
XS
SM
MD
LG