لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

تظاهرات ضد فاشیسم و نژاد پرستی، یک هفته مانده به انتخابات ایتالیا


کمتر از یک هفته به انتخابات پارلمانی در ایتالیا، ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور شنبه شب در راهپیمایی ضد فاشیسم و نژاد پرستی شرکت کردند.

این تظاهرات سراسری در شهرهای رم، میلان و پالرمو با شرکت گروه زیادی از مردم برگزار شد. خبرگزاری آلمان گزارش داد این بزرگترین راهپیمایی در شهر رم بود.

تظاهرات اخیر با شعار علیه فاشیسم و نژادپرستی بعد از حمله به شش آفریقایی در شهر «ماچراتا» در مرکز ایتالیا و دویست کیلومتری شمال شرقی رم برگزار شد.

در میلان تعدادی از سران احزاب سیاسی از جمله «پائولو جنتیلونی» و «ماتئو رنتسی» نخست‌وزیر کنونی و سابق ایتالیا نیز حضور داشتند.

همزمان پانزده هزار نفر از هواداران حزب راست‌گرای لیگا نورد در خیابانها حاضر شدند و «ماتئو سالوینی» رئیس این حزب هم در جمع آنها حضور یافت.

قرار است انتخابات پارلمانی ایتالیا روز ۱۳ اسفند‌ (چهار مارس) برگزار شود.

تحلیلگران انتخابات ایتالیا می گویند احتمالا هیچ حزبی اکثریت را به دست نیاورد و احتمالا دولت ائتلافی تشکیل شود.

حزب پنج ستاره که رهبر آن «بپ گریلو» هنرپیشه پیشین تلویزیون و سینما است، در نظرسنجی جلوست و شاید ۴۰ درصد کرسی های پارلمان را به دست بیاورد.

حزب دموکرات که پائولو جنتیلونی نخست وزیر کنونی ایتالیا از این حزب است بنا بر نظرسنجی ها ۲۵ درصد کرسی های پارلمان را به دست خواهد آورد.

لیبرال ها دیگر حزب با اقبال بالای انتخابات است که که رهبری آن با پیترو گراسو، دادستان مشهور ایتالیاست. او شهرت زیادی در مبارزه با مافیای جنوب ایتالیا دارد و حزب او شاید بتواند ۵ تا ده درصد کرسی های پارلمان را کسب کند.

حزب «به پیش ایتالیا» به رهبری سیلویو برلوسکونی بار دیگر امیدوار است بتواند او را به قدرت برساند. سیاستمدار ۸۱ ساله سه بار به نخست وزیری رسید و می گوید تنها حزبی است که می تواند این کشور را نجات دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG