لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

آمادگی رییس جمهوری ایتالیا برای دور دوم


جیورجیو ناپولیتانو رییس جمهوری ایتالیا موافقت کرده است برای دومین دوره به کار ادامه دهد.این اقدام پس از آن صورت می گیرد که پارلمان برای پنجمین بار نتوانست جانشین او را انتخاب کند و کشوربا خطرفلج سیاسی طولانی روبرو شد.

ریاست جمهوری در ایتالیا بیشتریک پست تشریفاتی است، اما در زمان های بی ثباتی سیاسی مهم است و رییس جمهور نقشی عمده در تشکیل دولت ایفا می کند و قادر است پارلمان را منحل سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تاپولیتانو که 87 سال دارد، روز شنبه دربیانیه ای گفت احساس می کند متعهد است خود را در دسترس قرار دهد و نمی تواند مسئولیتی را که نسبت به ملت دارد نادیده بگیرد.

ناپولیتانو درچندین مورد ادامه کاربه عنوان رییس جمهوری را رد کرده و کهولت سن و این واقعیت را که پیشتر هیچ رییس جمهوری دو دوره خدمت نکرده یادآور شده است. اما اینک می گوید نظر خود را درپاسخ به درخواست های رهبران ائتلاف، که کاندیدایی او را تنها راه برای شکستن بن بست درپارلمان می بینند، تغییر داده است.
ناپولیتانو، که دوره ریاست جمهوری او 5 می منقضی می شود، رسما برای یک دوره هفت ساله کامل برگزیده خواهد شد، اما اکثر مفسران براین عقیده هستند که وقتی بحران ریاست جمهوری برطرف شود، او احتمالا ظرف یک سال استعفا خواهد داد.
XS
SM
MD
LG