لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

برلوسکونی خواستار رای اعتماد مجلس نمایندگان ایتالیا شد


برلوسکونی خواستار رای اعتماد مجلس نمایندگان ایتالیا شد
برلوسکونی خواستار رای اعتماد مجلس نمایندگان ایتالیا شد

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا روز دوشنبه گفت سرنگونی او «یک حماقت سیاسی» خواهد بود و در بحران اقتصادی حاضر در ایتالیا، داشتن ثبات سیاسی لازم است.

آقای برلوسکونی، در نطق پارلمانی خود در آستانه گرفتن رای اعتماد از مجلس ایتالیا، خواستار مسئولیت پذیری سیاسی قانونگزاران و دادن رای اعتماد نمایندگان پارلمان به دولت خود شد.

روند رای گیری در مجلس نمایندگان ایتالیا در روز سه شنبه، قرار است پشت درهای بسته برگزار شود.

در صورت شکست آقای برلوسکونی در گرفتن رای اعتماد مجلس نمایندگان ایتالیا، او مجبور خواهد شد در نیمه راه دوران پنج ساله اش در سمت نخست وزیری، از سمت خود استعفا دهد.

آقای برلوسکونی می گوید اطمینان دارد که در گرفتن رای اعتماد پیروز می شود.

جانفرانکو فینی، رییس مجلس نمایندگان ایتالیا که زمانی از متحدان آقای برلوسکونی بود، می گوید ایتالیا با یک بحران سیاسی مواجه است و نخست وزیر ایتالیا را ترغیب کرد پیش از رأی گیری روز سه شنبه، استعفا دهد.

هفته گذشته دادستان های ایتالیا، تحقیقات درباره اتهامات دایر بر این که نخست وزیر به دنبال خریدن رای اعتماد پارلمان است، را آغاز کردند. برلوسکونی هرگونه اتهام در این باره را رد کرده است.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر و میلیاردر ۷۴ ساله ایتالیا، با اتهامات دیگر از جمله رسوایی های مالی و جنسی نیز مواجه است.

گزارش ها از رم حاکی است، حتی اگر سیلویو برلوسکونی در رأی گیری روز سه شنبه پیروز شود، دولت او به شدت ضعیف باقی خواهد ماند و قادر به انجام اصلاحات مورد نیاز اقتصادی نخواهد بود.

روز شنبه، ده ها هزار تن از مخالفان برلوسکونی در رم تظاهرات کردند. رهبر حزب دموکراتیک چپ میانه ایتالیا، در این راهپیمایی گفت زمان آن رسیده است که نخست وزیر «به خانه رود».

آقای برلوسکونی که اولین بار در سال ۱۹۹۴ به نخست وزیری برگزیده شد، در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۸ در انتخابات پیروز شده و توانسته طولانی ترین زمان زمامداری در ایتالیای پس از جنگ را به خود اختصاص دهد.

XS
SM
MD
LG