لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

برلوسکونی در رای پارلمان ایتالیا به لایحه بودجه برنده شد


پارلمان ایتالیا در رای گیری لایحه بودجه. ۸ نوامبر ۲۰۱۱
پارلمان ایتالیا در رای گیری لایحه بودجه. ۸ نوامبر ۲۰۱۱

سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا روز سه شنبه در یک رای گیری مهم پارلمانی برنده شد، اما حمایت اکثر نمایندگان از دولت کم قدرت خود را از دست داد.

در حالی که ۳۰۸ نماینده به سود لایحه بودجه رای دادند، ۳۲۱ نفر دیگر رای ممتنع دادند. در این رای گیری هیچ یک از نمایندگان رای مخالف ندادند.

این به معنای آن است که برلوسکونی نتوانست ۳۱۶ رای لازم برای داشتن اکثریت پارلمانی را که از اصلاحات اقتصادی او حمایت کند، به دست آورد. این رای گیری یک آزمایش اعتماد به رهبری سیاسی وی تلقی می شد.

پس از آن که بیش از نیمی از اعضای پارلمان از دادن رای خودداری کردند، مخالفان بیدرنگ از برلوسکونی خواستند استعفا دهد.

رییس کمیته مالی سنای ایتالیا به شبکه تلویزیونی بی بی سی گفت کسی نمی تواند کشور را «بدون همفکری یا حمایت گسترده تر» اداره کند.

بحران بدهی که ناحیه یورو را فرا گرفته برلوسکونی را برای شتاب بخشیدن به اجرای اصلاحات زیر فشار گذاشته است. مردم با چنین اصلاحاتی مخالف هستند، اما این امر برای حفاظت از اقتصاد ایتالیا لازم تلقی می شود.

ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ در منطقه یورو و هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است. اما با بحران اقتصادی بالقوه ای که از افزایش بدهی های عمومی ناشی می شود روبرو است.

جیمز والتسون، استاد علوم سیاسی در دانشگاه آمریکایی رم، پیش از اعلام نتیجه رای گفت انتظار ندارد برلوسکونی حتی اگر از رای مثبت برخوردار شود، بیش از این بتواند در مقام خود باقی بماند.

XS
SM
MD
LG