لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

اعلام آمادگی ایتالیا برای کمک به حملات هوایی آمریکا علیه داعش


دولت ایتالیا روز پنجشنبه اعلام کرد برای حمایت از حملات هوایی ایالات متحده علیه پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش، هواپیماهای مخصوص سوخت‌رسانی در آسمان را در اختیار ائتلاف به رهبری آمریکا قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دفاع ایتالیا با اعلام این مطلب گفت ایتالیا یکی از چند کشوری است که از چنین توانایی‌هایی برخوردار است و آماده است در صورت توافق بین آمریکا و اروپا، آن در اختیار آنها قرار دهد. به گفته او ایتالیا همچنین مایل است کارشناسان خود را برای کمک به آموزش گروه‌های مسلح کرد به منطقه اعزام کند.

ایتالیا پیشتر تصویب کرده بود که یک کمک تسلیحاتی به ارزش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای نیروهای پیشمرگه کرد ارسال شود.

وزیر دفاع ایتالیا همچنین گفت تسلیحات فوق به بغداد رسیده و امید است به سرعت به محل‌هایی که بتواند برای دفاع از مردم مورد استفاده قرار گیرد، ارسال شود.

ایالات متحده برای مقابله با پیکارجویان داعش، به دنبال تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای و بین‌المللی است و رئیس جمهوری آمریکا، طی سخنانی در شب گذشته، راهبرد کشورش برای مقابله با تهدید این گروه افراطی را برای مردم تشریح کرد.

پیش از این، فرانسه نیز برای پیوستن به ائتلاف آمریکا اعلام آمادگی کرده بود.

رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه فرانسه قرار است روز جمعه به عراق سفر کنند و روز دوشنبه نیز میزبان یک نشست بین‌المللی در باره نحوه مهار تهدید ناشی از پیشروی‌های گروه داعش و نیز کمک به عراق برای مقابله با آن باشند.

گروه سنی موسوم به دولت اسلامی، تا پیش از تصرف بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه و اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی در مناطق تحت تصرف خود در اوایل تیر ماه، خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید.

XS
SM
MD
LG