لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

قطار جدید ایتالیا صنعت راه آهن اروپا را متحول می کند


قطار جدید ایتالیا صنعت راه آهن اروپا را متحول می کند
قطار جدید ایتالیا صنعت راه آهن اروپا را متحول می کند

«ایتالو»، قطار جدید ساخت ایتالیا که به شکل گلوله ساخته شده است، می تواند با سرعت ٣٦٠ کیلومتر در ساعت حرکت کند. مدیریت این قطار به عهده شرکت «ان تی وی» است که لوچا دی مونتزمولو، رئیس شرکت «فراری» ١میلیارد و سه میلیون دلار در آن سرمایه گذاری کرده است.

او می گوید دستاورد واقعی آزادسازی و در واقع پیشرفت صنعت حمل و نقل راه آهن ایتالیا است.

مونتزمولو می گوید: «در نهایت شهروندان ایتالیا و مسافران خارجی از حق انتخاب برخوردار خواهند بود و دوره یکی از طولانی ترین انحصارها در کشورمان به پایان می رسد.»

مونتزمولو می گوید این رقابت به نفع مسافران است. او می افزاید که هدف در اختیار گرفتن یک چهارم بازار از «ترن ایتالیا»، شبکه راه آهن دولتی کشور است که تا سال ٢٠١٤ بزرگترین کارفرما خواهد بود.

کارشناسان حمل و نقل می گویند با وجود شرایط دشوار اقتصادی، این قطار جدید می تواند یک تحول مثبت قلمداد شود.

ماتئو کارولی، استاد دانشگاه «لوئیز» در رم می گوید: «ما هنوز پس از آلمان دومین تولیدکننده عمده در اروپا محسوب می شویم و من فکر می کنم تحولاتی که هم اکنون در سیستم راه آهن به وقوع می پیوندند، نمونه ای از توان این نظام صنعتی است. ما اساساً همچون کشورهای اروپایی دیگر مشکلات مالی داریم، اما رقابت بین شرکت هایمان بسیار قوی است.»

این پروژه نمونه ای از بلندپروازی های جدید اقتصاد ایتالیا محسوب می شود که در دوره ماریو مونتی، نخست وزیر سومین اقتصاد قدرتمند حوزه واحد پول یورو به وقوع می پیوندند. مونتی تلاش می کند تا اقتصاد راکد و بحران زده کشور را که به شدت زیر فشار حمایت از تولیدات داخلی به زانو درآمده، متحول کند.

ناوگان «ان تی وی» ٢٥ واگن ترن خواهد داشت که از شرکت فرانسوی چندملیتی «آلستوم» خریداری خواهد شد.

پیر لوئیز برتینا، مدیرعامل شرکت «آلستوم» می گوید: «این قطار نسل چهارم قطارهای (ساخت) شرکت آلستوم است. بنابراین بهترین، مدرن ترین و بی نظیرترین فن آوری در سطح جهان را دارد.»

نمای داخلی قطارها با صندلی های چرمی، پنجره های بزرگ و یک سینمای متحرک بسیار شیک است. این قطار سه کلاس خواهد داشت و مسافران می توانند برای رفع نیازهای خود و این که چقدر دوست دارند هزینه بلیط بپردازند، بهترین گزینه را انتخاب کنند. دوسپ مونولو می گوید آنچه که این قطار را از سایر قطارها متفاوت و متمایز می کند، کیفیت خدمات آن است: «فن آوری مدرن و پیشرفته داخل و ارتباط اینترنتی بی سیم که برای همه مسافران رایگان است و از همه مهمتر و بهتر دسترسی و ارتباط با تلویزیون ماهواره ای از طریق کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ است. چنین امکانی در هیچ قطاری در سطح جهان نظیر ندارد.»

بسیاری از مسافران در ایستگاه قطار رم چشم انتظار راه اندازی این قطار سریع السیر جدید بودند.

شرکت «ایتالو» سیاست قیمت گذاری شجاعانه ای را اتخاذ کرده است. اگر مسافران بلیط های خود را از پیش رزرو کنند، از تخفیف های ویژه برخوردار می شوند. در همین ضمن، شبکه راه آهن دولتی قیمت بلیطها را کاهش داده و خدمات خود را بهبود داده است.

کشورهای اروپایی دیگر با دقت و توجه نظاره گر ایتالیا هستند تا دریابند آیا چنین تحولی به منفعت آن ها خواهد بود و یا خیر.

XS
SM
MD
LG