لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

شرکت هواپیمایی «آلیتالیا» پس از ۷۵ سال به کار خود‌ پایان داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شرکت هواپیمایی «آلیتالیا»، که یکی از نمادهای زیبایی و شکوه ایتالیا بود، پس از ۷۵ سال به فعالیت‌های خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آلیتالیا در سال‌های اخیر با چالش‌های بسیاری، از جمله ضررهای مالی هنگفت، مواجه شد.

آلیتالیا که در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد، جای خود را به شرکت دولتی کوچک‌تر به نام «آی تی ای» داده که از همان لوگوی سه رنگ سبز، سفید و قرمز قبلی استفاده می‌کند.

شرکت «آی تی ای» روز جمعه اعلام کرد با پرداخت ۹۰ میلیون یورو، نام تجاری نمادین آلیتالیا را تصاحب کرده است؛ این مبلغ تقریبا یک سوم بهایی بود که آلیتالیا درخواست کرده بود.

آلیتالیا شرکت هواپیمایی محبوب پاپ‌ها، مقامات دولتی و شخصیت‌های برجسته ایتالیا بود، و از سال ۲۰۱۷ به دلیل مشکلات فراوان، تحت مدیریت نماینده دولت قرار گرفت.

این شرکت با وجود تغییر چندباره در ساختار، هیأت مدیره و برنامه‌های تجاری خود، نتوانست به ثبات اقتصادی برسد.

دولت ایتالیا در سه سال گذشته برای نجات آلیتالیا حدود هشت میلیارد یورو به این شرکت هواپیمایی کمک مالی کرد.

دولت قصد داشت در سال ۲۰۲۰ آلیتالیا را به بخش خصوصی واگذار کند، اما همه‌گیری ویروس کرونا ضربه بزرگی به شرکت‌های هواپیمایی زد و این‌ طرح شکست خورد.

شرکت هواپیمایی «آلیتالیا»
شرکت هواپیمایی «آلیتالیا»

انحلال آلیتالیا با انتقاد برخی احزاب مخالف سیاسی دولت، از جمله حزب دست‌راستی «برادران ایتالیا» مواجه شد که ماریو دراگی، نخست وزیر، را مسئول از دست رفتن یک نماد ملی دانست.

شرکت جدید آی تی ای، که در سه سال آینده از سرمایه‌ دولتی ۱.۳۵ میلیارد یورویی استفاده خواهد کرد، فعالیت‌های خود را با ۵۲ هواپیما و حدود ۲۸۰۰ کارمند شروع می‌کند.

آلیتالیا حدود ۱۱۰ هواپیما داشت و تعداد کارمندانش ده هزار نفر بود. هنوز وضعیت کارمندانی که احتمالا شغل خود را از دست می‌دهند مشخص نیست.

براساس توافق با کمیسیون اروپا، شرکت جدید نباید با آلیتالیا پیوند داشته باشد و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۵ به سودآوری برسد.

XS
SM
MD
LG