لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

شمار کشته شدگان در جریان سرنگون شدن کشتی ایتالیایی به پنج نفر رسید


شمار کشته شدگان در جریان سرنگون شدن کشتی ایتالیایی به پنج نفر رسید
شمار کشته شدگان در جریان سرنگون شدن کشتی ایتالیایی به پنج نفر رسید

روز یکشنبه با کشف اجساد دو مرد سالمند در کشتی سرنگون شده و تفریحی «کوستا کونکوردیا»، شمار قربانیان این حادثه به پنج نفر رسید.

کشتی عظیم کوستاکونکوردیا با بیش از ۴۰۰۰ سرنشین، شامگاه جمعه در سواحل شمالی ایتالیا به صخره برخورد کرد. روز شنبه اجساد دو مسافر فرانسوی و یک خدمه پرویی آن یافته شد. به نظر می رسد که آنان برای نجات خود به آب های سرد مدیترانه پریده اند. کشف دو جسد در روز یکشنبه، شمار ناپدیدشدگان را به ۱۵ نفر کاهش داد.

پیشتر در روز یکشنبه یکی از خدمه کشتی، ۳۶ ساعت پس از حادثه غرق کشتی، توسط هلیکوپتر نجات یافت. او که پایش شکسته در بیمارستان بستری شده است. روز شنبه نیز یک زوج اهل کره جنوبی که ماه عسل خود را در این سفر تفریحی می گذراندند، بدون هیچ جراحتی از درون کشتی نجات یافتند. دست کم ۳۰ تن از مسافران کشتی آسیب دیده اند.

کشتی کوستا کنکوردیا هنگامی که بیش از ۴ هزار سرنشین آن خود را برای صرف شام اماده می کردند، با یک صخره برخورد کرد و به پهلو غلتید. مقامات ایتالیایی عملیات تجسسی را درباره چگونگی برخورد کشتی به صخره و واژگون شدن آن در ۳۰۰ متری ساحل ترتیب داده اند. فرانچسکو اسکتینو، ناخدای ایتالیایی کشتی، بازداشت شده و به اتهام قتل عمد محاکمه خواهد شد. مقام های ایتالیایی می گویند که او کشتی را از مسیر خود منحرف کرده و سپس آن را ترک کرده است.

بازماندگان، عملیات تخلیه کشتی را توام با هرج و مرج و وحشتناک توصیف کرده اند. یکی از آنان که توریستی آمریکایی از ایالت آرکانزاس است، گفته است برخی از سرنشینان ناچار بوده اند تا ساحل شنا کنند.

پس از برخورد کشتی به صخره، به گفته مقامات، به مسافران گفته شد که جلیقه نجات به تن کنند و از قایق های نجات استفاده کنند. اما کشتی آنچنان واژگون شده بود که اغلب قایق های نجات را نمی شد به آب انداخت.

کوستاکونکوردیا، ۲۹۰ متر طول و ۱۳ عرشه، ۱۳ بار، پنج رستوران، چهار استخر شنا و ۵۰۰ اتاق بالکن دار داشت. این کشتی ایتالیایی روز جمعه گذشته در آب های دریای تیرانا در سواحل شمالی ایتالیا غرق شد.

XS
SM
MD
LG