لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۰

جولیو آندره ئوتی در ۹۴ سالگی درگذشت


جولیو آندره ئوتی، نخست وزیر پیشین و سیاستمدار دوران پس از جنگ جهانی در ایتالیا روز دوشنبه ( ۶ مه ) در سن ٩٤ سالگی در منزلش درگذشت. او سال های طولانی به بیماری های تنفسی دچار بود و بارها در بیمارستان بستری شده بود.

به مدت بیش از نیم قرن آندره ئوتی را با نام «آقای ایتالیا» می شناختند چون او پست های سیاسی بسیاری داشت. او یکی از چهره های سرشناس حزب دموکرات مسیحی بود که به مدت تقریباً پنجاه سال پس از جنگ جهانی دوم در سیاست ایتالیا نقش راهبردی ایفا کرده بود.

آندره ئوتی از سال ۱٩۵٤ به بعد در همه پارلمان های ایتالیا حضور داشت و در سال ۱٩۹۱ مادام العمر به مقام سناتور منصوب شد.

او همچون نظام سیاسی و تحولات پشت پرده ایتالیا، شخصیتی پیچیده و معماگونه داشت.

دشمنان آندره ئوتی او را «شیطان» می نامیدند، اما او فردی بسیار مذهبی بود و از دستورات پاپ پیروی می کرد. او به عضویت در مافیا و دستور قتل یک خبرنگاران و طنزپرداز متهم شد، اما بعدها از این اتهامات تبرئه شد.

هواداران نخست وزیر پیشین ایتالیا ادعا می کنند او برای تحول ایتالیا از یک کشور جنگ زده و ویران و بدل کردن آن به یک کشور صنعتی و پیشرو خدمت بسیاری به کشور کرده و تعداد انگشت شماری دولتمرد در تاریخ سیاسی کشور بوده اند که به اندازه او به ایتالیا خدمت کرده باشند.

اما بسیاری از مردم ایتالیا معتقدند آندره ئوتی چهره ای بوده که تمرکز فعالیت های او مذاکره و رایزنی های پشت پرده در نظام سیاسی بود که در باتلاق فساد و پارتی بازی فرو رفته است.

او به جز مقام ریاست جمهوری ایتالیا، تقریباً بر همه مسندهای سیاسی کشور تکیه زد. فقط آلسیده دو گاسپاری که پیشوای او بود، در هشت دولت خدمت کرد. آندره ئوتی در هفت دولت در دوران پس از جنگ جهانی دوم رهبری کشور را به عهده داشت.

آندره ئوتی پس از پایان جلسه دادرسی مملو از هیجان دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در مورد عضویت در مافیا و مصونیت پلیس تحت کنترل او و دو بار درخواست تجدیدنظر در سال ۲۰۰٤ از این اتهامات تبرئه شد.

با این وجود، دیوان علی ایتالیا اعلام کرد او تا سال ۱٩۸۰ عضو مافیاهای خلافکار بوده است.

نخست وزیر درگذشته ایتالیا در طی دوران خدمت سیاسی خود به ظن فساد مالی، ارتباط با گروه های خلافکار، پولشویی و نیز معاملات مخفیانه و پشت پرده بیش از بیست بار در پارلمان کشور مورد پرسش قرار گرفت.

آندره ئوتی به تدوین قانون اساسی جدید ایتالیا پس از جنگ جهانی دوم کمک شایانی کرد و در سال ۱٩۵٤ به مقام وزیر کشور برگزیده شد. این اولین مقام سیاسی او بود.

آندره ئوتی که چهار فرزند دارد، اولین بار در سال ۱٩۷٤ به مقام وزیر کابینه برگزیده شد.
XS
SM
MD
LG