لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

تنش در روابط رم - پاریس؛ وزیر امور خارجه ایتالیا سفر خود به فرانسه را لغو کرد


آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا
آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا در واکنش به اظهارات ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه درباره «جورجیا ملونی»، نخست وزیر ایتالیا، سفر خود به پاریس را لغو کرد.

وزیر امور خارجه ایتالیا به تلویزیون «رای‌ آی» گفت: «نمی‌توانم در یک نشست دوجانبه با دولت و وزیری است که بی‌دلیل به ما توهین کرده است، شرکت کنم.»

آنتونیو تاجانی چنین اظهاراتی را «غیرقابل قبول» و مغایر با مشترکات در اروپا دانست.

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه در گفتگو با رادیوی فرانسوی «آر ام سی» گفته بود که جورجیا ملونی،نخست وزیر ایتالیا، نتوانسته «مشکلات مهاجرتی» را که با وعده رسیدگی به آن به قدرت رسیده است، حل کند.

وزیر کشور فرانسه همچنین ضمن مقایسه جورجیا ملونی با مارین لوپن، رهبر جریان راست افراطی فرانسه، به طور ضمنی گفته بود که خانم ملونی مانند دیگر سیاستمداران راست افراطی در مورد مشکلات مهاجرتی به مردم «دروغ» گفته است.

این اظهارات در حالی منتشر شد که «تاجانی» آماده سفر به پاریس بود تا بتواند روابط شکننده دو کشور در ماه‌های اخیر را ترمیم کند با این حال بلافاصله پس از طرح اظهارات وزیر کشور فرانسه، تاجانی سفر خود را لغو کرد.

فرانسه به سرعت برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها با رم بیانیه‌ای منتشر کرد و به دولت ایتالیا اطمینان داد که همچنان به تعهدات خود برای همکاری با این کشور همسایه پایبند است. اما حتی این دلجویی هم نتوانست دیپلمات ایتالیایی و عضو حزب دست راستی فورتزا ایتالیا را از تصمیم خود منصرف کند.

XS
SM
MD
LG