لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۷

بازگشت از ايستگاه فضايی به تأخير می افتد


بازگشت از ايستگاه فضايی به تأخير می افتد
بازگشت از ايستگاه فضايی به تأخير می افتد

روسيه بازگشت سه فضانورد ايستگاه فضايی بين المللی به زمين را چند هفته به تاخير خواهد انداخت.

آندری بوريسنکو فرمانده ايستگاه فضايی بين المللی، الکساندر ساموکوتيايف فضانورد روسی و رونالد گَرِن فضانورد آمريکايی قرار بود روز هشتم ماه سپتامبر به زمين بازگردند، اما بازگشت آن ها چند هفته به تاخير اقتاده است، زيرا دانشمندان روسيه سرگرم تحقيقات پيرامون حادثه ای هستند که موجب نابودی يک موشک بدون سرنشين سويوز روسيه قبل از رسيدن به جو زمين، در روز بيست و چهارم ماه جاری شد.

اين موشک حامل بار به ايستگاه فضايی بين المللی بود. نگرانی دانشمندان از اين است که موتور سويوز روسی که برای انتقال فضانوردان ايستگاه فضايی استفاده می شود، تقريباً مشابه همان موتوری است که سويوز روسی نابود شده در جو زمين داشت. آن سويوز در جو زمين سوخت و قطعاتش در سيبری به زمين سقوط کرد. بازگشت فضانوردان به زمين تا روش شدن علت اين حادثه به تاخير خواهد افتاد.

مايک ساف رِدينی مدير پروژه ايستگاه فضايی بين المللی در ناسا در يک مصاحبه مطبوعاتی گفت، فضانوردان احتمالاً تا آخر ماه سپتامبر آينده به زمين باز خواهند گشت. او می گويد بازگشت فضانودان در موعد از قبل تعيين شده، يعنی هشتم ماه سپتامبر، به هيچ وجه صورت نخواهد گرفت. او می گويد بايد برای ايمنی فضانوردان هنگام ورود سويوز اطمينان کامل وجود داشته باشد.

ادامه اقامت فضانوردان در ايستگاه فضايی به دانشمندان فرصت کافی خواهد داد که دليل انفجار سويوز در جو زمين را مورد بررسی قرار دهند. در هر صورت زمان بازگشت فضانوردان بايد در مدت زمان شش ماهه طول عمر کپسول های سويوز باشد و سويوز بايد در طول روز در قزاقزستان فرود آيد.

در صورتی که پس از بازگشت فضانوردان به زمين، گروه بعدی فضانوردان به ايستگاه فضايی منتقل نشوند، ايستگاه برای اولين بار از سال ۲۰۰۰ بدون فضانورد باقی خواهد ماند.

آمريکا پس از آخرين ماموريت فضاپيمای خود، کليه پروازهای ناسا به ايستگاه فضايی بين المللی را متوقف کرد و از اين پس انتقال فضانوردان و مواد اوليه و تحقيقاتی با استفاده از سويوز روسيه انجام خواهد گرفت. هزينه اين انتقال برای هر فضانورد بيش از ۵۰ ميليون دلار است.

XS
SM
MD
LG