لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

خانه فلسطینی متهم به کشتن سرباز اسرائیلی تخریب شد


دود ناشی از تخریب خانه ابوحامد، فلسطینی ۲۳ ساله
دود ناشی از تخریب خانه ابوحامد، فلسطینی ۲۳ ساله

نیروهای ارتش اسرائیل شنبه شب خانه مسکونی یک فلسطینی را که هفته پیش در کرانه باختری رود اردن یک سرباز اسرائیلی را به قتل رسانده بود، تخریب کردند.

ارتش اسرائیل می گوید که اسلام ابو حامد، فلسطینی ۲۳ ساله، یک تخته سنگ ۲۰ کیلوگرمی را از بالای بام به سمت گروهبان روبن لوبارسکی پرتاب کرد و باعث قتل او شد.

حادثه در اردوگاه آوارگان العماری در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن در جریان حمله ارتش به گروهی از فلسطینی‌ها روی داد.

ارتش اسرائیل شبانه وارد اردوگاه العماره شد و خانۀ چهار طبقۀ ابوحامد را پس از تخلیه ساکنان تخریب کرد.

این خانه یک بار دیگر هم تخریب و دوباره ساخته شده بود. برادران اسلام ابوحامد نیز به اتهام کشتن پنج اسرائیلی در بازداشت ارتش اسرائیل هستند. دو برادر دیگر وی نیز به اتهام اقدامهای ضد امنیتی به زندانهای بلند مدت محکوم شده اند.

یک برادر دیگر این فلسطینی نیز در سال ۱۹۹۴ هنگام کمین کردن مرگبار نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانۀ باختری رود اردن کشته شد.

در دادخواست ارتش اسرائیل علیه ابوحامد آمده است که وی در بازجوئی اعتراف کرده که به انتقام زخمی شدن یکی از برادرانش در حمله ارتش اسرائیل به سوی گروهبان ارتش سنگ پرتاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لطیف ابوحامد، مادر متهم، گفته است: «چه کار دیگری از ما برمی آید؟ دشمن خیال می کند با ترساندن ما می تواند ما را وادار به تمکین سازد. برعکس، دشمنی ما شدید تر می شود. ما قوی تر می شویم.»

گروه های اسرائیلی طرفدار حقوق بشرضمن انتقاد از ارتش در تخریب خانه ابوحامد، آن را یک عمل انتقام جویانه و تنبیه دسته جمعی یک خانواده قلمداد کرده اند.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز تخریب خانه را محکوم کرد.

ارتش اسرائیل تخریب خانه های فلسطینی عامل حمله را یک اقدام تنبیهی و در عین حال بازدارنده می داند و دیوان عالی اسرائیل نیز از آن حمایت می کند.

در بیانیه امروز ارتش اسرائیل در باره تخریب خانه ابوحامد آمده است: «وزارت دفاع برای از بین بردن حمله های تروریستی و حفظ امنیت منطقه به این عملیات ادامه خواهد داد.»

در هفته‌ای که گذشت یک رشته حمله های مرگبار فلسطینی ها علیه اسرائیل در کرانه باختری موجب مرگ یک نوزاد و دو سرباز اسرائیلی شد. ارتش نیز چهار فلسطینی متهم به حمله ها را هدف قرارداد و از پای درآورد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته است که عملیات تخریب خانه های فلسطینی‌های عامل حمله سرعت خواهد گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG