لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۲

ترکیه مناسبات صنایع دفاعی با اسراییل را قطع می کند


ترکیه مناسبات صنایع دفاعی با اسراییل را قطع می کند
ترکیه مناسبات صنایع دفاعی با اسراییل را قطع می کند

ترکیه در پاسخ به خودداری اسراییل از عذرخواهی بابت حمله مرگبار به یک ناوگان کمک ترکیه در سال گذشته، همکاری تجار و نظامی با اسراییل را به حال تعلیق در می آورد و بر عملیات شناسایی نیروی دریایی در آب های مدیترانه می افزاید.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت مناسبات تجاری، نظامی و صنایع دفاعی آنکارا با اسراییل «کاملا» متوقف خواهد شد. دفتر نخست وزیر اعلام کرد منظور از متوقف ساختن پروژه های دفاعی با شرکت های اسراییلی است، نه تجارت کامل، که به گفته آنکارا سال پیش به ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

اردوغان همچنین می گوید کشتی های جنگی ترکیه در شرق مدیترانه نمایان تر خواهند شد، در آنجا کماندوهای اسراییلی در ماه مه سال ۲۰۱۰ به کشتی «ماوی مرمره» در حالی که با محموله های کمک برای فلسطینیان عازم نوار غزه بود حمله کردند.

آن حمله به کشته شدن ۹ فعال ترک، از جمله یک آمریکایی ترک تبار و زخمی شدن چند سرباز اسراییلی منجر شد. ترکیه هفته پیش، زمانی که اسراییل ضرب الاجل عذر خواهی بابت حمله را رد کرد، سفیر آن کشور را اخراج کرد. آنکارا در حالی تقاضای عذر خواهی کرده که یک هیات سازمان ملل متحد گزارشی درباره حادثه حمله به کشتی منتشر کرده است.

اسراییل از مرگ ترک ها ابراز تاسف کرده است. یک مقام روز سه شنبه گفت اسراییل نمی خواهد شاهد تیره شدن بیشتر مناسبات با ترکیه باشد.

اردوغان روز سه شنبه گفت او ممکن است تحریم های بیشتری بر اسراییل وضع کند، اما توضیحی نداد. همچنین گفت ممکن است جهت پیشبرد کمپین خود برای پایان گرفتن محاصره سرزمین فلسطینی از غزه دیدن کند. اردوغان گفت دولت درباره چنین دیداری با مقام های مصری بحث می کند. مصر با غزه مرز کوچکی دارد.

XS
SM
MD
LG