لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

نتانیاهو: از سرگیری مذاکرات، اهمیت حیاتی دارد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل میگوید از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینیها از اهم مسائل و در جهت منافع استراتژیک اسرائیل است.

نخست وزیر اسرائیل در بیانیه ای که شامگاه یکشنبه منتشر شد، گفت مذاکرات صلح نه تنها به این علت که به کشمکش اسرائیل و فلسطینیها پایان میدهد اهمیت دارد، بلکه روبرو شدن اسرائیل با چالش هاییکه ایران و سوربه ایجاد کرده اند، براهمیت این فرآیند افزوده است.

سخنان نخست وزیر اسرائیل در حالی منتشر می شود که قرارست تعداد «محدودی» از زندانیان فلسطینی در اسرائیل به زودی آزاد شوند. اسرائیل که هنوز جزییات بیشتری را در این زمینه منتشر نکرده، این اقدام را نشانه ای از «حسن نیت» تلاویو اعلام کرده است. بسیاری از زندانیان فلسطینی برای چند دهه در زندانهای اسرائیل اند.

در آخرین ساعات پایانی جمعه گذشته جان کری وزیر امورخارجه آمریکا که در منطقه بسر میبرد اعلام کرد که پس از دیدار با محمود عباس رهبر فلسطینیها، برنامه مذاکرات صلح از سر گرفته خواهد شد. وی افزود در صورتیکه یک رشته از مذاکرات جانبی بخوبی پیش روند، دو طرف برای گفتگوهای مقدماتی ظرف دو سه هفته آینده به واشنگتن سفر خواهند کرد.

مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیها در حدود سه سال پیش متوقف شد.

فلسطینیها در نظر دارند با تشکیل کشور مستقل خود در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه، اورشلیم غربی را پایتخت خود قرار دهند.

فلسطینیها درعین حال با این پیش شرط که مبنای مرزهای آینده میان دو طرف مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ باشد، آمادگی خود را برای مذاکرات اعلام کرده اند.

در همین حال کاخ سفیدگفت باراک اوباما روز پنجشنبه طی یک تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از او خواست تا ضمن همکاری با جان کری مذاکرات مربوط به صلح را هر چه زوتر از سرگیرد.

هفته گذشته جان کری در اردن با بسیاری از نمایندگان کشورهای عرب که از برنامه جامع صلح خاورمیانه پشتیبانی میکنند دیدار و گفتگو کرد. آقای کری گفت بسیاری از وزرای اتحادیه عرب به او گفته اند که علت اصلی بی ثباتی در منطقه و در بسیاری از نقاط جهان در گرو مساله اسرائیل و فلسطینیها است.
XS
SM
MD
LG