لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۴

عضویت فلسطینیان در سازمان ملل متحد با مشکل روبروست


عضویت فلسطینیان در سازمان ملل متحد با مشکل روبروست
عضویت فلسطینیان در سازمان ملل متحد با مشکل روبروست

انتظار می رود فرانسه روز جمعه درباره تصمیم خود به خودداری از دادن رای به عضویت فلسطینیان در سازمان ملل متحد توضیح دهد.

این اقدام یک روز پس از آن صورت می گیرد که نمایندگان سازمان ملل متحد اعلام کردند فرانسه، بریتانیا و کلمبیا قصد دارند رای ممتنع بدهند.

فلسطینیان برای تصویب قطعنامه عضویت به دست کم نه رای در شورای امنیت نیاز دارند. آمریکا گقته است قطعنامه اگر به رای گذاشته شود وتو خواهد شد.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در تلاش برای کسب شناسایی یک کشور فلسطینی، درخواست عضویت را در ماه سپتامبر به سازمان ملل متحد ارائه داد. آمریکا فلسطینیان را ترغیب کرده است به مذاکرات مستقیم صلح با اسراییل بازگردند.

تنش بین اسراییل و فلسطینیان روز دوشنبه پس از آن که یونسکو، آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد، درخواست فلسطینیان را برای عضویت کامل تصویب کرد شدت گرفت.

روز پنجشنبه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به دولت خود دستور داد پرداخت دو میلیون دلار کمک سالانه به یونسکو را متوقف کند. آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد پرداخت سهمیه خود به بودجه یونسکو را متوقف خواهد ساخت.

در این هفته همچنین کابینه اسراییل اعلام کرد به ساختن محله های یهودی نشین در اورشلیم شرقی و کرانه غربی شتاب خواهد بخشید و انتقال درآمدهای مالیاتی برای تشکیلات خودگردان فلسطینی را متوقف می کند.

یک مقام ارشد اسراییلی این اقدام ها را پاسخی تنبیهی به فعالیت های یک جانبه فلسطینیان توصیف کرد.

ناظر فلسطینیان در سازمان ملل متحد شورای امنیت را به اقداماتی علیه اسراییل فراخواند.

مذاکرات مستقیم صلح بین اسراییل و فلسطینیان بیش از یک سال پیش، پس از آن که دوره توقف خانه سازی در کرانه غربی منقضی شد، متوقف شد. فلسطنیان با خانه سازی در سرزمینی که آن را بخشی از کشور آینده خود می دانندمخالف هستند.

XS
SM
MD
LG