لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

اسراییل درخواست سازمان ملل متحد را برای تشکیل کمیسیون تحقیق درباره حمله اسراییل به ناوگان دریایی رد کرد


اسراییل پیشنهاد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد را برای تشکیل یک کمیسیون بین المللی برای تحقیق درباره حمله مرگبار اسرائیل به یک کشتی عازم نوار غزه، رد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز یکشنبه در جلسه هیات دولت آن کشور گفت تصمیم خود را با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در میان گذاشته است. او افزود به دبیر کل سازمان ملل گفته است لازم است تحقیقاتی بر پایه حقایق، و «با مسئولیت و بی طرفانه» انجام شود.

میخاییل اورن، سفیر اسراییل در آمریکا، به برنامه «اخبار یکشنبه فاکس» گفت اسراییل توانایی و حق آن را دارد که خود این تحقیق را انجام دهد.

آقای بان پیشنهاد کرده بود هیاتی به سرپرستی جفری پالمر، نخست وزیر سابق نیوزیلند، درمورد حمله کماندوهای اسراییلی که به کشته شدن ۹ فعال طرفدار فلسطینیان انجامید، تحقیق کند.

این حمله خشم ترکیه و بسیاری از دیگر کشورها را برانگیخت. ۸ شهروند ترک در میان کشته شدگان بودند.

کشتی «ماوی مرمره» بخشی ازکاروان کشتی هایی بود که می کوشیدند با شکستن محاصره اسراییل مستقیما کمک های خود را به نوار غزه که به وسیله حماس اداره می شود، برسانند.

آقای نتانیاهو در جلسه یکشنبه دولت خود گفت «تندروان خشونت طلب» مسئول خونریزی در کشتی «ماوی مرمره» بوده اند و پیش از ورود کماندوهای اسراییلی برای رویارویی آماده شده بودند.

ارتش اسراییل روز شنبه گفت ۵ فعال سرنشین کشتی ماوی مرمره با گروه های خشونت طلب اسلام گرا، از جمله حماس و القاعده ارتباط داشتند. اما ارتش اسراییل نگفت آیا آن فعالان، در درگیری های مرگبار بر عرشه کشتی شرکت داشتند یا نه.

روز شنبه، نیروهای اسراییلی به صورت صلح آمیز کنترل «ریچل کوری»، یک کشتی امداد رسانی دیگر را که می کوشید خود را به نوار غزه برساند، به دست گرفتند. اسراییل پس از آن که کشتی را به بندر «اشدود» هدایت کرددر حال بررسی مراحل لازم برای اخراج سرنشینان کشتی است.

XS
SM
MD
LG