لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

نخست وزیر اسراییل مسلمانان افراطی را به دروغ پراکنی متهم کرد


در هفته های اخیر تنش ها در مجموعه مقدس قسمت باستانی اورشلیم بالاگرفته است. یهودی ها این بخش را به عنوان «معبد کوه» و محل دیوار ندبه می شناسند و مسلمانان به آن مسجدالاقصی می گویند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، با متهم کردن افراط گرایان مسلمان به دروغ پراکنی با هدف «اخلال در زندگی صلح آمیز» در اورشلیم، آنان را مسئول خشونت های اخیر در این شهر مقدس خواند.

آقای نتانیاهو این سخنان را به دنبال دو هفته درگیری های گاه و بیگاه در قسمتی از شهر قدیمی اورشلیم که محل استقرار برخی مکان های مقدس اسلامی و یهودی است، روز دوشنبه در نطق خود در کابینه دولت اسراییل ایراد کرد.

بنیامین نتانیاهو شایعات مبنی بر این که اسراییل قصد دارد زیر این مجموعه حفاری کند را «دروغی آشکار» خواند.

در هفته های اخیر تنش ها در مجموعه مقدس قسمت باستانی اورشلیم بالاگرفته است. یهودی ها این بخش را به عنوان «معبد کوه» و محل دیوار ندبه می شناسند و مسلمانان به آن مسجدالاقصی می گویند.

پلیس اسراییل روز یکشنبه محدودیت یک هفته ای دسترسی به این اماکن مقدس را لغو کردند. طبق قانون محدودیت اخیر، مردان مسلمان زیر ۵۰ سال از ورود به این محل طی جشن مذهبی «سوکوت» منع شدند. این جشن مذهبی یهودی روز شنبه به پایان رسید.

تظاهرکنندگان فلسطینی روز جمعه علیه این اعمال محدودیت تظاهرات کرده و دست به سنگ پرانی زدند که در جریان آن ۱۱ پلیس اسراییلی مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG