لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

رئیس جمهوری اسرائیل از پارلمان آن کشور می‌خواهد نخست وزیر را انتخاب کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رئیس جمهور اسرائیل روز پنج شنبه از «کنست» خواست نخست وزیر آن کشور را انتخاب کند. او به پارلمان اسرائیل سه هفته فرصت داد بر سر یک رهبر به توافق برسند یا کشور را برای چهارمین انتخابات پیاپی در یک سال آماده کنند.

روون ریولین پس از آن که بنی گانتز، نخست وزیر تعیین شده از سوی رئیس‌جمهوری، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل، نتوانستند پیش از ضرب الاجل نیمه شب بر سر تقسیم قدرت به توافق برسند این دستور را صادر کرد.

دو رقیب سرسخت سیاسی عهد کرده بودند، برای هدایت اسرائیل در بحران ویروس کرونا که به اقتصاد آن کشور آسیب زده و نرخ بیکاری را به شدت بالا برده است، یک دولت اضطراری تشکیل دهند. اما رئیس جمهور اسرائیل پس از هفته ها مذاکره، و حتی ۴۸ ساعت تمدید فرصت نهایی، گفت که دیگر به تحقق یک توافق میان آن دو امیدی ندارد: «امیدوارم اعضای کنست قادر به تشکیل اکثریتی باشند که طی آن یک دولت در اسرع وقت شکل بگیرد و از برگزاری چهارمین دور انتخابات پرهیز شود.»

تصمیم رئیس جمهور اسرائیل به این معنا نیست که گانتز و نتانیاهو نمی توانند به توافق برسند. دو رهبر پنج شنبه پس از انقضای مهلت تعیین شده گفتند به مذاکرات خود ادامه می دهند. نتانیاهو گفت گانتز را به یک ملاقات دیگر دعوت کرده است.

اگر مجلس اسرائیل نتواند طی سه هفته آینده به توافقی بر سر تشکیل دولت برسد، منحل خواهد شد و دوباره به آرای عمومی رجوع می شود.

به نظر می رسد نتانیاهو اهرم فشار بیشتری در دست داشته باشد. از مجموع ۱۲۰ نماینده کنست ۵۹ قانونگذار رسما از نتانیاهو حمایت کرده اند. نخست وزیر اسرائیل با ادامه مذاکرات با گانتز می کوشد حمایت دو نماینده دیگر مجلس را کسب کند تا بتواند یک دولت با اکثریتی شکننده تشکیل دهد.

پارلمان اسرائیل حتی می تواند یک فرد سوم را برای نخست وزیری انتخاب کند، اما جلب حمایت ۶۱ قانونگذار از یک چهره سیاسی دیگر امری بعید به نظر می رسد.

پس از این که گانتز بر خلاف وعده قبلی اش پذیرفت که با توجه به بحران کرونا به سوی تشکیل یک دولت ائتلافی با نتانیاهو گام بردارد، نیمی از حامیان سیاسی‌اش را از دست داد.

در اسرائیل بیش از ۱۲۵۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۳۰ مرگ ناشی از آن گزارش شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG